Přejít na obsah

V nemocnicích sílí nervozita, někteří zdravotníci dali výpověď

zpět
20.6.2007

V řadách zdravotníků nemocnic ve Šternberku, Prostějově a Přerově, které dostala do pronájmu třinecká společnost Agel, sílí nervozita. Obávají se, zda jim změna zaměstnavatele nepřinese snížení platů či výpověď. Někteří se rozhodli odejít...

V řadách zdravotníků nemocnic ve Šternberku, Prostějově a Přerově, které dostal do pronájmu největší soukromý provozovatel zdravotních zařízení na Moravě, třinecká společnost Agel, sílí nervozita.

Obávají se, zda jim změna zaměstnavatele nepřinese snížení platů či dokonce výpověď. Někteří se proto rozhodli odejít.

Dceřiná společnost Agelu, Středomoravská nemocniční, dostane nemocnice do dvacetiletého pronájmu od 1. července. Kvůli obavám ze změny zaměstnavatele odešlo v poslední době několik zaměstnanců z prostějovské nemocnice.

„Většinou šlo o zdravotní sestry z různých oddělení. Odcházely například z oddělení ARO i z očního. Většina z těch, se kterými jsem osobně hovořila, odešla z finančních důvodů. Obávali se toho, že se po transformaci jejich výplaty razantně sníží,“ sdělila Helena Trnková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče prostějovské nemocnice.

„Když vedení převezme jiná společnost, může se stát, že přijdu o práci. Toho se bojí spousta dalších sester. A co vím, i někteří lékaři. Vůbec nevíme, co s námi bude,“ řekla jedna ze sester prostějovské nemocnice, která si z obav o ztrátu zaměstnání nepřála být jmenována.

Nervozita panuje i ve šternberské nemocnici. „Zaměstnanci nemají informace o tom, co změna od 1. července přinese. To samozřejmě vyvolává obavy. U některých natolik, že se ptali po místě jinde,“ uvedl tamní odborový předák Stanislav Mišo.

„Žádné hromadné odchody nebyly a nejsou, navíc někteří zaměstnanci plánovali změnu již dříve,“ reagoval náměstek ředitele Pavel Gregor.

Ten se sejde se zástupci kraje a Agelu tento týden. „Budeme řešit personální věci, ekonomiku a vztahy s pojišťovnami. Než se provede uzávěrka, bude řada jednání,“ podotkl.

V největší státní nemocnici v Olomouckém kraji, ve Fakultní nemocnici v Olomouci, se po práci ptaly desítky zdravotníků z krajských nemocnic.

„Většinou zdravotní sestry. My ale bohužel máme stavy plné a další přijímat nemůžeme,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Společnost Agel i kraj již dříve obavy zaměstnanců odmítly. „Soukromý subjekt je na zdravotnickém personálu životně závislý. Takové obavy nejsou na místě,“ ujistila mluvčí Agelu Simona Součková.

Ve smlouvě s krajem se společnost zavázala, že naopak zvedne mzdy v průměru o dva tisíce korun. Propouštění se má v příštích třech letech dotknout maximálně pěti procent lidí.

S pronájmem nemocnic nesouhlasí města Přerov a Šternberk. Vadí jim, že kraj jim nemocnice nenabídl. Přerov již podal na kraj správní žalobu.

Daniela Tauberová, Kateřina Slouková

Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: V nemocnicích sílí nervozita, někteří…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V nemocnicích sílí nervozita, někteří…

Komentáře

dalších 10 komentářů
Johana Bas agel ...  | 1. 07. 2007 18:53

Platy jsou v této "společnosti " velmi nízké a často je slyšet od managmentu nemocnice - pokud se Vám nelíbí-jděte ... Novinky a změny se uvádí stylem - " přikazuji "

Kyle Broflowski, Sou Re:Re:o co jde?  | 23. 06. 2007 20:02

Co jste? Privátní rentgenolog mající podplacenou VZP a zaměstnávající deset dalších lékařů, zloděj, kolaborant StB, bývalý komouš - dnes člen ODS a člen představenstva některé a.s. nemocnice, dědil jste, vyhrál ve sportce, jste intervenční kardiolog dostávající provize za stenty, nebo superman pracující na dvacet úvazků? Viděl jste někdy někde v Čechách nemocničního lékaře, který by si za 300-350 hodin práce měsíčně vydělal víc než na prostou reprodukci rodiny ? Nebo máte halucinace? Nechte se vyšetřit!

taky lékař Re:o co jde?  | 20. 06. 2007 21:06

z Vás mluví závist. Si tu nemocnici kupte když je to tak lukrativní, co Vám v tom brání? Za 15 let jste si již mohl vydělat dostatečný kapitál nebo ne? Že by pro Vás platila typická zaměstnanecká užvaněnost? Já bych kdybych atd. ......

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné