V ordinacích bez sestřiček?

Nedostatek sester v nemocnici je v Praze dlouhodobý a získat nové pracovnice a zastavit jejich odchod „za lepším“ není zrovna jednoduché. „Musíme si práce sester více vážit…

Prodlouží se úmorné čekání před ordinací, některé práce převezmou méně kvalifikované síly a některé nikdo. Takový je černý scénář, který píše stále ubývající počet středního zdravotnického personálu v nemocnicích, hlavně zdravotních sester. Proč? Jednoduše většinou nevyjdou s platem.

Praha – V pražských nemocnicích chybí deset procent zdravotních sester. Tento deficit se doplňuje různě – prázdná místa doplňují Slovenky a Ukrajinky, které jsou ochotny pracovat i za menší plat. Jenže předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger radí opatrnost: „Zdroje ze Slovenska už vysychají!“ Když už

mají hledat práci v zahraničí, vyplatí se jim jezdit do Rakouska.

Za kvalifikované sestry leckde nastupují nekvalifikované síly. Odborníci však poukazují na to, že tím nepochybně klesá úroveň péče. A také zvedají varovný prst proto, aby některá zdravotnická zařízení ke snížení kvality nesáhla ve snaze uspořit mzdový fond. Podle Schlangera taková situace nastala již loni, kdy se platy zdravotníků zvedly více než u jiných pracovníků ve veřejných službách. „Organizace, které měly problémy s financováním, nahrazovaly kvalifikovanou pracovní sílu silou nekvalifikovanou, „upozornil.

Státní zaměstnanci, tedy i zdravotní sestry v nemocnicích, dostanou od března přidáno a poznat by to měli už v dubnové výplatě. Sestře v osmé platové třídě by měla podle délky praxe hrubá měsíční mzda vzrůst o 3400 až 4000 korun na 16 000 až 22 000 korun.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici dostaly v únoru přidáno zdravotní sestry, které pracují na speciálních provozech, jako je chirurgie, interna, léčebna dlouhodobě nemocných, a to v průměru 800 korun. „Splníme rozhodnutí vlády a budeme motivovat zdravotní sestry, protože bez nich by to v nemocnici skutečně nešlo,“ řekla nám náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Dana Jurásková. Jak nám prozradila, nedostatek sester v nemocnici je v Praze dlouhodobý a získat nové pracovnice a zastavit jejich odchod „za lepším“ není zrovna jednoduché. „Musíme si práce sester více vážit. Pokud se to nezmění, ani zvýšení platu je v nemocnicích neudrží,“ dodává Jurásková.

Podle slov náměstka ředitele pro personální práci Petra Macha by měly zdravotní sestry dostat v dubnové výplatě v průměru o 2100 korun více.

Je ovšem otázkou, zda to stačí. Není přece tajemstvím, že české lékaře a sestry lákají do svých zařízeních především příhraniční německé a rakouské kliniky a nemocnice. A za západní hranicí jim v přepočtu nabízejí až šedesát tisíc.

“ Vláda rozhodla, ale neřekla, odkud máme na platy vzít,“ zlobil se ředitel Motolské nemocnice Miloslav Ludvik. „Pojišťovny nám zvýší finanční prostředky pouze o šest procent, což naši potřebu nepokryje. Bude nám chybět ještě sto milionů.“ Podle jeho slov si zdravotní sestry v Motole vydělají v průměru 15 tisíc, od března by měly mít v průměru o dva tisíce víc. Zatím nevědí, kde na to vezmou.

mw, Večerník Praha, 18.2.2002

Ohodnoťte tento článek!