V Ostravě se budou vzdělávat ortoticko-protetičtí technici

Ostravská Střední odborná škola Ahol od příštího školního roku nabídne zájemcům nový studijní obor Ortoticko-protetický technik.

Škola bude vzdělávat odborníky, kteří ve spolupráci s lékaři vyvíjejí ortézy a protézy pro lidi po automobilových nehodách, úrazech či s postižením. Informovala o tom ředitelka školy Radmila Sosnová. Podle ní bylo obdobný obor dosud možné studovat pouze na jediné střední škole v Praze.

Sosnová připomněla, že obor z oblasti medicíny slučuje poznatky anatomie, biomechaniky a IT technologií. Zájemci ze základních škol se už nyní mohou přihlásit k jeho studiu. „S vývojem moderních technologií se možnosti moderní medicíny posunuly značně kupředu. Po ortoticko-protetických technicích je obrovská poptávka již nyní a dosud jediná střední škola v Praze nebyla poptávku schopna pokrýt,“ uvedla Sosnová.

Škola se proto rozhodla požádat ministerstvo školství o zapsání tohoto oboru do svého studijního programu a akreditaci se jí podařilo získat. „Nyní s odbornými specialisty připravujeme detailní školní vzdělávací program a pořizujeme veškeré technické vybavení jako například 3D skenery a 3D tiskárny, abychom mohli s výukou začít v příštím kalendářním roce,“ uvedla ředitelka školy.

Zájemci se na nový obor mohou přihlásit do 1. března. Studium je vhodné především pro žáky, kteří jsou technicky zdatní, mají velkou prostorovou představivost a jsou i manuálně zruční. „V tuto chvíli již evidujeme první zájemce o studium a věřím, že kapacitu nového oboru snadno naplníme. V republice je totiž ortotiků a protetiků zoufale málo a tito lidé najdou okamžité uplatnění na trhu práce,“ podotkla Sosnová. Během studia se počítá s přednáškami a workshopy s odborníky z praxe. Škola už také navázala spolupráci s odborným pracovištěm, kde budou mít studenti výukovou praxi.

Bližší informace o novém maturitním oboru zájemci mohou najít i na webových stránkách školy.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!