V Ostravě vzniká biotechnologické centrum za miliardu Kč

V areálu ostravské fakultní nemocnice se nejpozději do poloviny roku 2014 otevře nový biotechnologický park pro výzkum a vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Centrum tak bude vyvíjet léčivé přípravky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění.

Areál za zhruba miliardu korun má být stavebně dokončen letos v prosinci, řekla ČTK Andrea Gutová ze společnosti PrimeCell, která park buduje.

Biomedicínské centrum o rozloze 6500 metrů čtverečních, nazvané 4MEDi, zaměstná asi 150 vědců a výzkumníkům v oborech biologie, medicíny a materiálového inženýrství. V centru se mají vyvíjet léčivé přípravky pro nemoci, jako jsou například vážné ischemické choroby, cukrovka nebo degenerativní onemocnění jako Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.

„Jako příklad bych rád uvedl, že v současné době dokončujeme přípravu nového produktu, který je určen pro léčbu kritické ischemie dolních končetin. Tento produkt bude vyráběn ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava právě v biotechnologickém parku 4MEDi Ostrava,“ uvedl předseda dozorčí rady společnosti Michal Zahradníček.

Samotná stavba centra vyjde asi na 700 milionů korun, další investice budou nutné do jeho vybavení a podle Gutové by tak celkové náklady na vznik biotechnologického parku měly být kolem miliardy korun. Společnost na projekt získala 400 milionů korun z Evropské unie. Na vzniku areálu PrimeCell spolupracuje podle Gutové nejen s fakultní nemocnicí, ale i Zdravotním ústavem v Ostravě.

„Spolupráce s institucemi vědy a výzkumu umožní úzké propojení akademické obce s komerčními subjekty, jejichž úkolem bude produkty dovyvinout a umožnit jejich použití pro pacienty. Bude se jednat jak o klinické testování, které dle evropské legislativy může trvat mnoho let a jehož cena se pohybuje v desítkách až stovkách milionů korun pro jeden produkt, tak také o výrobu a léčbu pacientů s využitím buněk,“ doplnila Gutová.

Společnost PrimeCell se zaměřuje na regenerativní medicínu a moderní terapie. Vyvíjí a vyrábí léčivé přípravky. Na výzkumu, vývoji a klinickém testování spolupracuje firma s více než 20 vědeckými institucemi, univerzitami a univerzitními nemocnicemi.

Ohodnoťte tento článek!