V Ostravě vznikly unikátní laboratoře pro výrobu léčiv

laboratoř, věda, výzkum

Společnost MB Pharma, která se zabývá vývojem a výrobou biotechnologických léčiv a doplňků stravy, v budově vědecko-technologického parku 4Medical v areálu Fakultní nemocnice v Ostravě představila špičkové laboratoře za 100 milionů korun. Budou se tam vyrábět přípravky například pro léčbu zánětů horních cest dýchacích.

Novinářům to řekl majitel společnosti MB Pharma Marek Moša, podle nějž jde o unikátní pracoviště, jakých je v Evropě nanejvýš deset. Polovinu nákladů na jeho vybudování zaplatily dotace.

„Jsme skutečně jedním z unikátních pracovišť. Dokážeme patogeny týkající se bakterií a virů zpracovat do takové fáze, že jsme schopni z nich vyrobit humánní léčivé přípravky, které budou léčit pacienty,“ řekl Moša.

Výroba léčivých přípravků a doplňků stravy bude v ostravských laboratořích směřovat do tří hlavních oblastí. První jsou speciální enzymy, které mohou pomáhat například při léčbě cukrovky. Druhá oblast jsou bakteriální lyzáty, které se používají pro preventivní zvýšení obranyschopnosti organismu. Třetí oblastí jsou bakteriofágy, což jsou speciální viry, s jejichž pomocí se dají léčit infekce.

První přípravek, který se v Ostravě bude vyrábět a už je na trhu, je prostředek, jimž se dají léčit úvodní fáze zánětu horních cest dýchacích. „V laboratorních podmínkách jsme už vyráběli některé přípravky. Museli jsme udělat takzvanou zkušební šarži a vyrobili jsme konkrétně přípravek, který se jmenuje Lyzodol a už je v distribuční síti v lékárnách,“ řekl Moša.

Přípravek se zatím vyráběl jen v malém objemu, protože jde o pilotní šarži, a k dostání je tak zatím jen ve dvou lékárnách. „Ten produkt, předpokládáme, má velkou perspektivu,“ řekl Moša.

V laboratořích bude pracovat do deseti lidí, kteří se budou zabývat nejenom výrobou, ale i výzkumem. Společnost MB Pharma spolupracuje s ostravskou nemocnicí, univerzitami v tuzemsku i v zahraničí. Využívat bude i služeb superpočítače Salomon, který má být zanedlouho spuštěn v Ostravě. Dokáže také mimo jiné také modulovat nové moderní léčivé přípravky.

Ohodnoťte tento článek!