V Pardubickém kraji končí bezplatné testování na virus HIV

Ilustrační foto; krev, zkumavky, laboratoř

Už jen do konce roku se mohou zájemci nechat bezplatně testovat na virus HIV v ordinacích Střediska očkování a cestovního lékařství v Pardubicích, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Od ledna si budou muset test hradit.

Cena vyšetření se obvykle pohybuje kolem 600 korun. ČTK o tom informoval lékař Pavel Slezák, který má projekt v Pardubickém kraji na starosti. Důvodem ukončení projektu je malý zájem.

„Vyšetření na HIV bude v dalších letech možné v ordinacích Střediska očkování a cestovního lékařství na žádost za úhradu, obdobně, jako je to možné například na transfúzních stanicích,“ uvedl Pavel Slezák.

Projekt v Pardubickém kraji končí z několika důvodů. Tím hlavním je malý zájem. „V letošním roce jsme test udělali asi 25 – 30 lidí a to je příliš málo. Zároveň jako Středisko očkování a cestovního lékařství nemáme příliš prostoru pro různé preventivní aktivity,“ uvedl Pavel Slezák.

V Pardubickém kraji je podle Národní referenční laboratoře pro AIDS registrováno 20 nakažených. Reálně jich ale může být podstatně více, protože mnoho lidí na testech nikdy nebylo.

Celkem je v České republice 1636 lidí, kteří jsou HIV pozitivní nebo mají AIDS. Na celém světě podle odhadů žije 33,3 milionu HIV pozitivních včetně 2,5 milionu dětí. V roce 2009 se nově nakazilo 2,6 milionu lidí a odhadem 1,8 milionu na AIDS zemřelo.

Ohodnoťte tento článek!