V pátek pošle Rath peníze dalším nemocnicím

Ministr zdravotnictví David Rath pošle v pátek peníze dalším nemocnicím. Po jednom až dvou milionech korun na úhradu faktur po lhůtě splatnosti dostanou například léčebny Havlíčkův Brod, Jihlava, Kosmonosy a Kroměříž. Pražská Všeobecná fakultní nemocnice obdrží 24 milionů…

Praha/Brno – na úhradu léků pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Ministr to ve čvtertek řekl novinářům.

„Pro několik zařízení uvolníme peníze již zítra, další zhruba tři zůstávají, od jejich ředitelů chci vysvětlení, proč hospodářské výsledky nejsou takové, jaké bychom očekávali,“ uvedl.

Před týdnem dostaly 200 milionů tři nejzadluženější fakultní nemocnice, Thomayerova a Bulovka v Praze a brněnská u svaté Anny. Za léky dlužily 400 milionů, firmy proto zastavily na čas dodávky. Dalších 150 milionů dostanou v nejbližších dnech, maximálně týdnech.

Fakultní nemocnice u sv. Anny již začátkem týdne obdržela od státu prvních 80 milionů korun a okamžitě je plošně rozdělila mezi dodavatele léků. „Velkodistributoři léčiv však svůj postoj zatím nezměnili a stále nám dodávají jen životně důležité léky,“ řekl ve čtvrtek ředitel nemocnice Roman Kraus. Pro hospitalizované pacienty zatím nemocnice léky má, postupně však mohou chybět v nemocniční lékárně, doplnil.

Rath uvedl, že kabinet ve středu schválil pro 35 zařízení, jež řídí ministerstvo zdravotnictví, 1,6 miliardy korun. Polovinu dá resort zdravotnictví, polovinu ministerstvo financí. Připomněl, že jeho úřad již dříve našel ve svém rozpočtu pro tři nejzadluženější nemocnice 350 milionů. Dohromady tak zařízení dostanou v krátké době navíc 1,9 miliardy, Rath chce ale zabránit jejich dalšímu zadlužování. Ředitele, kteří znovu začnou zařízení zadlužovat, „bez slitování“ odvolá.

Podle ministra mají ještě tři z přímo řízených zařízení větší dluhy, nechtěl však upřesnit, o která jde, dokud si nepromluví s řediteli. Sejde se s nimi v příštím týdnu, aby mu zadlužení vysvětlili a předložili plán ekonomické stabilizace. „Chci vědět, jaké kroky učiní, aby se hospodářské výsledky zlepšily,“ řekl Rath.

Bonusový a sankční řád, který ministr k 1. lednu vydal, počítá s tím, že nemocnice se nesmějí propadat do dluhů. Výjimku ministr připouští jen v případě, že nemocnice bude mít mimořádné náklady, například bude pečovat o nemocné při místní epidemii.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!