V Plzni vrcholí mezinárodní letní škola experimentální chirurgie

Na plzeňské lékařské fakultě vrcholí dvoutýdenní mezinárodní letní škola experimentální chirurgie. Účastní se jí 28 studentů z Belgie, Kanady, Nizozemí, Rumunska, Ruska, Saúdské Arábie, Španělska, Turecka a také dva čeští studenti.

Jinde v Česku se podobná škola nekoná a podle fakulty ani jinde v Evropě. Studenti si vyzkoušejí operace nejrůznějších orgánů na prasatech domácích, řekl Václav Liška z chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice, který školu zakládal a dodnes ji vede.

„Prasata domácí jsou pro nás optimální svojí anatomií a fyziologií blízkou člověku, nácvik chirurgických technik je velmi blízký humánním operačním přístupům,“ uvedl Liška. Účastníci si vyzkoušejí odstranění žlučníku, ledviny, sleziny, sešití střev a cév. Jeden operuje, další dva mu asistují a dohlíží na ně lektor. Po absolvování kurzu dokážou provádět poměrně samostatně středně těžké výkony.

Cena kurzu je s podporou Univerzity Karlovy 1100 euro (zhruba 29.000 Kč), protože práce na zvířatech je podle Lišky velmi drahá a většina nástrojů a materiálu se neliší od operací lidí. „Máme spoustu zájemců, které musíme odmítat. Kvalitní jádro vytváříme každý rok dřív a dřív, letos jsme měli začátkem dubna plně obsazeno,“ uvedl. Pokud chce škola udržet individuální přístup, studentům se věnovat a nechat je co nejvíce pracovat, tak je 28 účastníků maximum.

Operace se uskutečňují ve zvěřinci, který fakulta vlastní. „Jsou tam operační sály, které jsou vybavené jako pro humánní medicínu, a to tak, že by nám je mohla leckterá okresní nemocnice závidět. A zvířata dostávají veškerou péči,“ uvedl Liška.

Velký důraz je podle mluvčí fakulty Barbory Černíkové kladen na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů – pokud je to možné, jsou živá zvířata nahrazena alternativními metodami výuky (tkáňovými kulturami, bakteriemi a matematickým modelováním), jde také o snížení počtu zvířat, na kterých se operace provádějí, a podle Černíkové se dbá i na to, aby zvířata měla během experimentu dostatečný komfort.

Účastníci se také seznamují se softwarovým modelováním, které někdy nahrazuje experimentálních modely.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!