V Praze 8 vznikne první nemocnice pro lidi bez přístřeší

pacient, chodba, nemocnice

V Praze 8 by měla vzniknout první nemocnice pro lidi bez přístřeší. Projekt azylového domu s ošetřovatelskou službou by měl mít asi osmadvacet lůžek určených například pro doléčení bezdomovců, kteří jsou propuštěni po závažném zákroku z nemocnice.

Informaci přinesl sobotní deník Dnes (MfD). Podobné zařízení zatím v Česku neexistuje. Pražští radní už dnech schválili převod budovy patřící k penzionu pro důchodce v Ďáblicích na zařízení Centra sociálních služeb.

Nemocnice by měla první pacienty přijmout už v zimě. „Lidé bez přístřeší si tam poleží maximálně čtrnáct dnů, než se dostanou z nejhoršího. V budově bude i ordinace lékaře,“ řekl listu ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján. Současně připustil, že je to trošku krok do neznáma.

Podle něj se sociální pracovníci často setkávají s tím, že zatímco běžného pacienta po závažném zákroku pošle nemocnice domů třeba za deset dnů, bezdomovce ve stejné situaci propustí už za tři dny. Takový člověk však nemá možnost domácího doléčení a odchází přímo na ulici.

Ludmila Tomešová z Centra sociálních služeb uvedla, že nejčastějšími kandidáty pro přijetí budou vedle pacientů po závažných operacích i lidé s virózou či angínou a lidé s typickým onemocněním bezdomovců, jimiž jsou bércové vředy.

Pracovníci centra v příštích dnech vypíšou výběrové řízení na rekonstrukci objektu.

V Praze 8 vznikne první nemocnice pro lidi bez přístřeší
Ohodnoťte tento článek!