Přejít na obsah

V Praze je málo míst pro těžce nemocné

zpět
18.2.2008

Stovky pražských seniorů trpí nevyléčitelnou nemocí, a jejich příbuzní péči o ně doma nezvládají. Umístění do domovů důchodců, hospiců nebo léčeben dlouhodobě nemocných (LDN) je ale kvůli kapacitě komplikované natolik, že někteří zemřou dříve, než se do péče školeného personálu dostanou. Na vině je jedno: Praha stárne a lůžka chybějí...

Některé městské části chtějí postavit vlastní hospice, při přijetí budou mít přednost místní obyvatelé

Zářným příkladem jsou hospice, tedy zařízení podobná léčebnám dlouhodobě nemocných pro lidi, jimž zbývají poslední dny nebo týdny života. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by mělo být zhruba pět hospicových lůžek na sto tisíc obyvatel. Hlavní město by jich tak potřebovalo kolem šedesátky. Je jich sotva polovina.

„Jsme naplněni. Když se třeba v noci stane, že někdo zemře, hned následující den jsme schopni přijmout dalšího pacienta,“ sdělil ředitel jediného pražského hospicu nacházejícího se v Bohnicích Josef Heller.

Řada lidí se nedočká přijetí

To, že se řada potřebných opravdu přijetí nedočká, Deníku potvrdil.“Máme vytvořenou čekací listinu, a podle ní rozhodujeme. Samozřejmě přednost mají ti, kteří mají nemocného člověka doma a nemohou se o něj starat. Lidé v nemocnicích nebo v jiných zařízeních tak čekají o něco déle,“ doplnil.

Některé městské části jsou ale s problematickou situací srozuměny natolik, že se rozhodly postavit vlastní hospic. Za několik let by tak podobná zařízení mohla vyrůst například v Praze 4 nebo 11. „Měl by fungovat zhruba do dvou let na pozemku bývalých jeslí v Malovické ulici. Počítáme s kapacitou zhruba třiceti lůžek, což je pro takové zařízení optimální,“ sdělila mluvčí čtvrté městské části Markéta Aulová. Podle ní budou přednostně přijímáni lidé žijící v tomto obvodu.

Hledají vhodný pozemek

S obdobnou myšlenkou si pohrávají i na Jižním Městě. „Plánujeme postavit dům pro seniory, jehož součástí by byla právě hospicová část. V současnosti ale teprve hledáme pozemek. Museli jsme požádat hlavní město, protože všechny volné parcely jsou buď soukromé, anebo patří magistrátu,“ uvedl místostarosta Prahy 11 Jan Meixner.

Umístění v hospicu je pro smrtelně nemocné Pražany oproti LDN lepší především v jednom. Jejich příbuzní je tu mohou navštěvovat neomezeně dlouho, a dokonce u nich mohou i přespat. Oproti LDN se ale do nich nepřijímají lidé s neurologickými stavy jako je třeba Alzheimerova choroba, protože takoví pacienti před sebou mohou mít i roky života. Šanci na přijetí mají naopak lidé v konečných fázích různých chorob.

Právě lidé s neurologickými problémy, stařeckou demencí či Parkinsonovou chorobou pak většinou končí v nemocnicích nebo léčebnách.

Nedostatečné kapacity

Nedostatek míst ale hlásí také běžné senior domy. V Praze se na umístění čeká řádově měsíce až roky. „Máme přetlak zhruba pěti set žádostí,“ přiznala sociální pracovnice domova pro seniory na Zahradním Městě.

Například sedmá městská část plánuje, že postaví nový dům. Stát by měl v Tusarově ulici a podle mluvčího sedmé městské části Martina Vokuše letos rozpočet městské části počítá s částkou šesti milionů korun na přípravu výstavby objektu.

Co plánují městské části pro seniory

Praha 1

-Plánuje vybudovat dům s pečovatelskou službou. Místo a kapacitu ještě nezná.

Praha 4

-Plánuje postavit hospic, magistrát chce ve čtvrté městské části otevřít zařízení pro péči o staré lidi s Alzheimerovou chorobou či demencí.

Praha 7

-Uvažuje o výstavbě nového domu pro seniory v Tusarově ulici.

Praha 10

-V létě dokončí rekonstrukci léčebny dlouhodobě nemocných a její následné vybavení. Zařízení bude mít 110 lůžek.

Praha 11

-Zvažuje vybudování nového domu pro seniory. Jedna část by sloužila jako dům s pečovatelskou službou, další by obsahovala lůžka pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou či demencí a třetí část by posloužila jako hospicové zařízení.

ZAJÍMAVOSTI Z METROPOLE

Věkový průměr Pražanů je vyšší než v jiných regionech České republiky.

Nejmladší městskou částí, co se věku obyvatel týkaje Praha 13. Nejstarší je Praha 7.

V roce 2050 by podle statistického úřadu měli senioři tvořit až 25 procent obyvatel hlavního města.

V hlavním městě by se letos mohlo dožít stých narozenin 119 lidí. Převažují ženy, jichž je 109.

Lucie Boháčová, Tereza Vodvářková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: V Praze je málo míst pro těžce nemocné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Praze je málo míst pro těžce nemocné

Komentáře

další 3 komentáře
Špičková péče vedle Praha je ukázka  | 18. 02. 2008 19:01

V Praze je málo kapacit pro určitý typ zdravotní péče od dob socialismu. Stavěla se sídliště- již tehdy nárůst obyvatel. Poskytovala se především vysoce odborná péče pro celou republiku, kam šly především peníze. Na to ostatní už vzhledem k nutnosti větší kumulace obyvatel se nedávalo a soukromá oblast podnikání v tomto oboru se rozjíždí pomalu, je drahá a za dobu spoléhání se jen na státní tak nekonkurenční prostředí vytváří i nedostupnost.

rodič Re:nedostatek míst pro těžce nemocné  | 18. 02. 2008 11:41

Mně přídavky zrušili, neb jako rodina se 3 dětmi máme více než 12 tisíc. Prosím, já to respektuju, bez 7 stovek se dá žít, ať dají někomu potřebnějšímu, proti tomu nic nemám. Ovšem rozhodnutí mně přišlo celkem ve 3 obálkách s modrým pruhem a doručenkou- v každé 4 listy papíru popsané z jedné strany. To bylo peněz zybytečně vyhozených, to se nedalo napsat najednou pro všechny a poslat v jedné obálce. Na to peníze jsou.

Irena Marešová nedostatek míst pro těžce nemocné  | 18. 02. 2008 10:00

Nechápu,proč se s tímto tak zatěžujete,pokud to takhle půjde s naším zdravotnictvím dá,nebude potřeba si na nějaké místo řekat,protože dřív vymřeme.Normální smrtelník přece nemůže jednou za týden nechat v lékárně kolem tisíce korun za léky,které ke svému životu nutně potřebuje a tu žebračenku,co přidá pojišťovna ani nemusíme uplatňovat.To se nám naši mocní.nemocní vysmívají,nebo jak to máme brát?Lékařům ráda za jejich péči zaplatím ale ss těmi poplatky v lekárnách byste měli něco dělat.On je rozdíl v tom,kdo to múže platit a kdo ne ať dělá co dělá,prostě na léky nejsou peníze z domácího rozpočtu.Ten,kdo tuto sprominutím ptákovinu vymyslel,taky nebude věčně mladý a zdravý.Na co pojhřby?3koda peněz,tady o nějaké pietě nelze hovořit,zrušte hřbitovy,místo nemocnic postavte hromadné pece a ten,kdon si nemůže dovolit jadnek léky tak pobyt v nemocnici a následně důstojné rozloučení,tak šup s ním do pece a jak nám pokvetou květinky,to budete koukat,Myslíte,že se naši mocní-malomocní probudí a púříspěvky na pohřeb vrátí,zruší příspš´ěvky v lékárnách?Kdepak,ti mají své jisté,a proč by brali ohledy na nás nemocné,kteří jsou na hranici sociální potřebnosti a třeba 5 kč nad hranicí životního minima.Ale s něčím se pochlubit musím,zvedli mi přídavky na dítě.-o celé dvě koruny a hned má dítko zas na větší kousek sousta.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné