V Praze je málo míst pro těžce nemocné

Titulní obrázek

Stovky pražských seniorů trpí nevyléčitelnou nemocí, a jejich příbuzní péči o ně doma nezvládají. Umístění do domovů důchodců, hospiců nebo léčeben dlouhodobě nemocných (LDN) je ale kvůli kapacitě komplikované natolik, že někteří zemřou dříve, než se do péče školeného personálu dostanou. Na vině je jedno: Praha stárne a lůžka chybějí…

Některé městské části chtějí postavit vlastní hospice, při přijetí budou mít přednost místní obyvatelé

Zářným příkladem jsou hospice, tedy zařízení podobná léčebnám dlouhodobě nemocných pro lidi, jimž zbývají poslední dny nebo týdny života. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by mělo být zhruba pět hospicových lůžek na sto tisíc obyvatel. Hlavní město by jich tak potřebovalo kolem šedesátky. Je jich sotva polovina.

„Jsme naplněni. Když se třeba v noci stane, že někdo zemře, hned následující den jsme schopni přijmout dalšího pacienta,“ sdělil ředitel jediného pražského hospicu nacházejícího se v Bohnicích Josef Heller.

Řada lidí se nedočká přijetí

To, že se řada potřebných opravdu přijetí nedočká, Deníku potvrdil.“Máme vytvořenou čekací listinu, a podle ní rozhodujeme. Samozřejmě přednost mají ti, kteří mají nemocného člověka doma a nemohou se o něj starat. Lidé v nemocnicích nebo v jiných zařízeních tak čekají o něco déle,“ doplnil.

Některé městské části jsou ale s problematickou situací srozuměny natolik, že se rozhodly postavit vlastní hospic. Za několik let by tak podobná zařízení mohla vyrůst například v Praze 4 nebo 11. „Měl by fungovat zhruba do dvou let na pozemku bývalých jeslí v Malovické ulici. Počítáme s kapacitou zhruba třiceti lůžek, což je pro takové zařízení optimální,“ sdělila mluvčí čtvrté městské části Markéta Aulová. Podle ní budou přednostně přijímáni lidé žijící v tomto obvodu.

Hledají vhodný pozemek

S obdobnou myšlenkou si pohrávají i na Jižním Městě. „Plánujeme postavit dům pro seniory, jehož součástí by byla právě hospicová část. V současnosti ale teprve hledáme pozemek. Museli jsme požádat hlavní město, protože všechny volné parcely jsou buď soukromé, anebo patří magistrátu,“ uvedl místostarosta Prahy 11 Jan Meixner.

Umístění v hospicu je pro smrtelně nemocné Pražany oproti LDN lepší především v jednom. Jejich příbuzní je tu mohou navštěvovat neomezeně dlouho, a dokonce u nich mohou i přespat. Oproti LDN se ale do nich nepřijímají lidé s neurologickými stavy jako je třeba Alzheimerova choroba, protože takoví pacienti před sebou mohou mít i roky života. Šanci na přijetí mají naopak lidé v konečných fázích různých chorob.

Právě lidé s neurologickými problémy, stařeckou demencí či Parkinsonovou chorobou pak většinou končí v nemocnicích nebo léčebnách.

Nedostatečné kapacity

Nedostatek míst ale hlásí také běžné senior domy. V Praze se na umístění čeká řádově měsíce až roky. „Máme přetlak zhruba pěti set žádostí,“ přiznala sociální pracovnice domova pro seniory na Zahradním Městě.

Například sedmá městská část plánuje, že postaví nový dům. Stát by měl v Tusarově ulici a podle mluvčího sedmé městské části Martina Vokuše letos rozpočet městské části počítá s částkou šesti milionů korun na přípravu výstavby objektu.

Co plánují městské části pro seniory

Praha 1

-Plánuje vybudovat dům s pečovatelskou službou. Místo a kapacitu ještě nezná.

Praha 4

-Plánuje postavit hospic, magistrát chce ve čtvrté městské části otevřít zařízení pro péči o staré lidi s Alzheimerovou chorobou či demencí.

Praha 7

-Uvažuje o výstavbě nového domu pro seniory v Tusarově ulici.

Praha 10

-V létě dokončí rekonstrukci léčebny dlouhodobě nemocných a její následné vybavení. Zařízení bude mít 110 lůžek.

Praha 11

-Zvažuje vybudování nového domu pro seniory. Jedna část by sloužila jako dům s pečovatelskou službou, další by obsahovala lůžka pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou či demencí a třetí část by posloužila jako hospicové zařízení.

ZAJÍMAVOSTI Z METROPOLE

Věkový průměr Pražanů je vyšší než v jiných regionech České republiky.

Nejmladší městskou částí, co se věku obyvatel týkaje Praha 13. Nejstarší je Praha 7.

V roce 2050 by podle statistického úřadu měli senioři tvořit až 25 procent obyvatel hlavního města.

V hlavním městě by se letos mohlo dožít stých narozenin 119 lidí. Převažují ženy, jichž je 109.

Lucie Boháčová, Tereza Vodvářková, Regionální deník

V Praze je málo míst pro těžce nemocné
Ohodnoťte tento článek!