V Praze se sešly tisíce demonstrantů

„Demokracii ve zdravotnictví, ne protektoráth“ i tento transparent mohli vidět ti, kteří v pátek po druhé hodině přišli na Staroměstské náměstí. Lékaři, lékárníci, zástupci studentů medicíny a farmacie, nelékařských profesí, a pacientských organizací zde protestovali proti krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha…

Podle odhadů se jich v Praze sešlo na osm tisíc.

Účastníci tvrdí, že ministr Rath svými zásahy do zdravotnictví zásadně omezuje poskytování zdravotní péče. Tím je krom zdravotníků ohrožen hlavně sám pacient.

„Chceme, abychom mohli léčit naše pacienty kvalitně, aby naše péče byla dostupná a aby příkazy dr. Ratha nestavěly etiku lékařského povolání proti ekonomice našich praxí,“ řekl na demonstraci místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Jan Jelínek. Luboš Olejár, prezident svazu pacientů uvedl, že dochází k omezování dostupnosti péče a pacienti se cítí být šikanováni.

Petici, která mimo jiné požaduje odvolání Davida Ratha údajně podepsalo už 101 500 lidí.

„Nelíbí se nám, že kroky ministerstva jsou nekoncepční a k ničemu nevedou. Je potřeba celospolečenská diskuse, setkávat se s odborníky a vyřešit tento problém jednou pro vždy,“ řekla Zdraví.Euro.cz lékárnice z Prahy. Demonstrovat přijeli zdravotníci i z dalších částí republiky.

„Slibujeme si od demonstrace změnu k lepšímu. Co především mi vadí, je úhradová vyhláška, která omezuje nad rámec nezbytného šetření. Šetření je samozřejmě nutné, ale zásadně nesouhlasím s tím, aby lékaři platili ze svých příjmů péči o své pacienty,“ uvedl lékař z Brna.

Řečníci, mezi nimiž byl Jiří Pekárek (prezident ČSK), Václav Šmatlák (předseda SPL ČR), několikrát popřeli, že by demonstrace měla politický podtext.

„Netroufali jsme si předem odhadnout, kolik zdravotníků a pacientů se zúčastní,“ řekl Zdraví.Euro.cz Lubomír Chudoba prezident České lékárnické komory. „ Příjemně nás překvapilo, že taková účast byla. Velmi příjemně mě překvapila také ta velmi vtipná hesla na transparentech,“ dodal.

Nařčení ministra Ratha z toho, že petici údajně podepisovali někteří pod nátlakem Chudoba popřel: „Ať pan ministr odanonymizuje tu dámu, která to údajně napsala. Já tomu nevěřím. Lidi přeci nejsou hloupí, aby něco podepisovali pod nátlakem. My máme archy v lékárnách, tam nikomu nic říct nemůžete, kdo souhlasí, ten to podepíše. Nevěřím tomu, že by si kdokoli z lékařů dovolil něco takového vůči svému pacientovi. To je hloupost.“

Organizátoři uvedli, že tento protest není poslední. Mluví se i o velké demonstraci na Letenské pláni.“ Nechci předjímat. Už před několika týdny jsme řekli, že požádáme o schůzku pana premiéra, tam mu chceme ty věci řádně objasnit. Mám pocit z naší oblasti, lékárenské a distribučních firem, že není o všem pravdivě informován. Uvidíme, po tom jednání se rozhodneme v rámci našeho krizového štábu, co dál,“ řekl Zdraví.Euro.cz Lubomír Chudoba.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Reakce čtěnářů Zdraví.Euro.cz

karel

Už aby se školství platilo .Hlavně doktoři,právnici a lékarníci kteří nás budou až vystudují za naše peníze nejvíce okrádat

Josef Strmiska

Od samého začátku je nesporné, že skoro vůbec nejde o zdravotnictví, ale o předvolební kládní ODS-ČSSD. Na obou stranách zaznívají hulvátské formulace – kdo začal první?

Zdá se, že obě strany spekulovaly s využitím lékařů / k těm občas musí každý/. Rétorika pánů Ratha a Langra je zcela totožná. Ti šašíci, kteří za nimi stojí a postrkují je dopředu patří do obou táborů. Kdo na to všechno doplatí jsme my normální občané.

Tomecek

Propaganda ze strany ODS v mediich proti Dr.Rathovi je snad jeste horsi nez propaganda v nemecku pred a behem 2.sv.valky. Drzim Rathovi palce at ve volbach porazi toho nevzdelaneho Tupohlavka…

Korouš

Krizový štáb by se měl především zaměřit na maximální účast voličů v červnových volbách. Tohle poštěkávání nemá žádný relevantní význam.

Pacient

Ja jsem pacient a nepreju si aby lekari bojovali za ma prava.Protoze jim neverim.Pokud nekdy budu demonstrovat VZDY to bude pouze a jen proto,abych hajil SVE zajmy.Na ostatni totiz s….Stejne jako oni.

Slavek

RATH JE MUŽEM NA SVÉM MÍSTĚ. URČITĚ S NÍM VE VŠEM NESOUHLASÍM, ALE JESTLIŽE NABÁDÁ K DIALOGU A NIKDO ZE STÁVKUJÍCÍCH S NÍM NEHODLÁ DISKUTOVAT PAK U MĚ STÁVKUJÍCÍ STRATILI JAKOUKOLIV PODPORU ANI ČLK ZA NIMI NESTOJÍ!!!!!!!!!


Ohodnoťte tento článek!