V Praze vznikne pětistupňová síť nemocnic

Ministryně Součková chce vytvořit nemocniční síť, jaká je běžná v Evropě. V Praze by mělo podle její koncepce vzniknout pět typů nemocnic, které budou poskytovat péči od nejjednodušší po nejnáročnější…

S lehčími zákroky by tak měli chodit pražští pacienti do nejbližší kliniky, kde bude kromě jednotky intenzivní péče a chirurgie pouze několik málo specialistů.

Náročnější vyšetření a operace se mají dělat v takzvaných nemocnicích druhého typu a nejlepší technologické zázemí má mít krajská nemocnice, kde budou specialisté všech lékařských oborů.

Skutečně špičkové specialisty, například kardiochirurgy, lékaře dělající transplantace či léčící popáleniny, by měly mít univerzitní nemocnice a takzvaná centra excelence.

Která nemocnice bude zabezpečovat daný typ péče, však ministerstvo zdravotnictví zatím neví. Podle ředitele odboru zdravotní péče Pavla Březovského se o tom teprve bude jednat s řediteli nemocnic a zástupci jednotlivých resortů.

„Do konce roku by však měl být přijat zákon o zdravotní péči, který zakotví novou strukturu nemocnic, která bude platit pro celou republiku,“ uvádí Březovský. Stejná pětistupňová síť nemocnic má fungovat i v Brně a v Olomouci.

Kritici návrhu

Navrhovaná změna má už řadu odpůrců. Pražský magistrát například uvedl, že o krajskou nemocnici nemá v zájem. „Nemocnice jsou většinou zadlužené a my bychom pro ně nenašly peníze,“ uvedla radní Hana Halová.

Největší naději získat statut krajská mají nynější fakultní nemocnice Thomayerova a na Bulovce. V první totiž sídlí transplantační centrum IKEM, druhá zase vyniká například infekční klinikou.

Obě nemocnice si sice dovedou představit, že se krajskou nestanou, na druhou stranu počítají s tím, že by se zvýšila jejich prestiž.

Ministerstvo však přesto raději nechce uvést, kterou z těchto nemocnic preferuje „Pokud by ale nebyla nemocnice na Bulovce jako krajská, tím pádem by skončila jako nemocnice druhého stupně,“ uvádí Březovský.

Podobná nejasnost panuje také u příštích univerzitních nemocnic. Ministerstvo plánuje, že by v Praze místo nynějších pěti fakultních nemocnic fungovala pouze jedna univerzitní.

Děkanům lékařských fakult se však takové rozdělení nelíbí. „Karlova univerzita má i s Plzní a Hradcem pět fakult. Nemůže přece vyučovat pouze v jedné nemocnici,“ uvádí děkan 3. lékařské fakulty v Praze Bohuslav Svoboda. Podle něj by každá fakulta měla mít vlastní nemocnici.

Co do způsobu financování by se však Svobodovi statut univerzitní nemocnice líbil. „Někteří lékaři jsou dnes placeni z resortu školství, jiní zase ze zdravotního pojištění. Univerzitní nemocnice by to odstranila,“ uvádí Svoboda.

Nový systém nemocnic vítají zejména pojišťovny. „Dnes rozvíjí nemocnice příliš oborů. Na koncentraci péče bychom jedině uspořili,“ uvádí Ladislav Fridrich ze Svazu pojišťoven.

Viktor Meca, Hospodářské noviny, 2.7.2003

Ohodnoťte tento článek!