V Příbrami otevřeli novou záchytku, provoz bude zatím omezený

V Příbrami otevřeli protialkoholní stanici v nových prostorách v areálu krajské nemocnice na Zdaboři. Zatím bude fungovat dva dny v týdnu – v pátek a v sobotu. Město dlouho nemohlo sehnat lékaře a pořád jich nemá tolik, aby mohlo zařízení fungovat v plném provozu.

ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Směna bude obsazena jedním lékařem a dvěma sanitáři. Kapacita je pět lůžek – dvě pro ženy a tři pro muže v oddělených místnostech. Do budoucna se plánuje rozšíření na sedm dnů v týdnu a zvýšení počtu lůžek.

Nová protialkoholní stanice je ode dneška zaregistrována jako zdravotnické zařízení Středočeského kraje pod Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram. Prvním dnem provozu bude pátek. „Od zprovoznění záchytné stanice si slibujeme především to, že opilí lidé již nebudou zatěžovat pacienty na urgentním oddělení nemocnice, kam byli doposud policií převáženi,“ uvedla místostarostka Alena Ženíšková (ANO).

Zařízení je určeno především pro lidi z Příbramska. V případě volné kapacity do něj budou přijímáni také klienti ze sousedních okresů. Provozní doba bude od 19:00 do 07:00, prozatím jen v pátek a v sobotu. Při mimořádných událostech, například rizikovém fotbalovém utkání, by mohla být stanice otevřena i v jiný den v týdnu. Cena za pobyt byla stanovena na 2500 Kč. Starosta Jindřich Vařeka (ANO) v nadsázce uvedl, že jde o nejdražší hotel v Příbrami. „Ceny se zvedly asi o 70 procent oproti minulému období, ovšem komfort se zvedl mnohonásobně,“ dodal.

Protialkoholní stanice v Příbrami dříve sídlila v nevyhovujících prostorách v ulici Na Příkopech v budově bývalé I. polikliniky, nyní je v areálu oblastní nemocnice v suterénu budovy H. Rekonstrukci prostor i vybavení záchytky zaplatila krajská nemocnice. Její zprovoznění se ale kvůli chybějícím lékařům odkládalo.

Původní záchytka fungovala pod správou městského úřadu od roku 1993. Nesplňovala však legislativní požadavky pro provoz zdravotnického zařízení a navíc sídlila v nevyhovujících prostorách, proto byla v červnu 2015 uzavřena.

Ve středních Čechách jsou protialkoholní stanice ještě v Kolíně a Mladé Boleslavi. Kraj jim každoročně přispívá na provoz, další peníze přidávají obce v okolí. Přesto musejí radnice provoz záchytek výrazně dotovat.

Ohodnoťte tento článek!