V Prostějově včera trénovali záchranáři

„Jde o cvičení, jež se zde v tak velkém rozsahu dosud neprovádělo,“ upozornil zástupce velitele prostějovských hasičů a velitel zásahu Petr Ošlejšek. Do cvičení se zapojili hasiči, lékaři rychlé záchranné služby…

Při cvičném poplachu vyprošťovali hasiči, lékaři, policisté a vojáci zraněné z hořícího domu

Více nez stovka profesionálních záchranářů se ve čtvrtek podílela na cvičení složek integrovaného záchranného systému při bleskové pomoci třem desítkám zraněných lidí, zavalených v hořícím zříceném objektu v Prostějově.

„Jde o cvičení, jež se zde v tak velkém rozsahu dosud neprovádělo,“ upozornil zástupce velitele prostějovských hasičů a velitel zásahu Petr Ošlejšek. Do cvičení se zapojili hasiči, lékaři rychlé záchranné služby, prostějovské nemocnice, policisté, vojáci a další lidé. V deset hodin zaznamenal dispečink hasičského záchranného sboru v Prostějově hlášení o požáru v objektu bývalé sodovkárny v centru města. První kusé zprávy hovořily o několika zraněných. „Jako cíl záchranářů jsme zvolili starou opuštěnou sodovkárnu, která je určena k demolici. Je umístěna v hustě obydleném centru města, v těsné blízkosti několika škol. Svým charakterem simulovala buďto sídlo nějakého správního orgánu, nebo jiné centrum, v němž se v době mimořádné události nachází větší množství lidí. Cvičení bylo koncipováno jako zásah v hořící budově plné nebezpečných plynů, kde došlo k poranění velkého množství lidí při zřícení stropů a stěn,“ informoval Ošlejšek.

První hasiči přijeli už po několika minutách

Pár minut po ohlášení události se na místo dostavil první hasičský vůz, jehož osádka zalarmovala posily. Policie ČR a městští strážníci v následujících okamžicích zařídili evakuaci blízké školy a začali usměrňovat dopravu tak, aby rušný městský provoz nebránil průjezdu houkajících sanitek a další hasičské techniky. Hasiči pak z budovy začali vynášet první raněné. „Všechno je velmi věrné. Figuranti, studenti střední zdravotnické školy, mají imitovaná zranění, otevřené zlomeniny, utrhané kusy končetin, rozdrcené části těla, vnitřní zranění, popáleniny a podobně. Hasiči nevědí, kde je mají uvnitř hledat. Toto jsou podmínky válečné medicíny, ranění se třídí podle závažnosti stavu a po zajištění základních životních funkcí a první pomoci se zajišťuje transport do nemocnice. Současně se prověřuje schopnost zdravotnického zařízení přijmout v rychlém sledu tak velké množství vážně poraněných pacientů,“ popsal úkoly zdravotníků ředitel Rychlé záchranné služby v Prostějově MUDr. Pavel Holík u třídírny raněných. Celkem jí během hodiny a půl prošlo třicet vážně poraněných lidí, opodál soustředili zdravotníci v černých pytlích pět mrtvých. „Rizika mimořádných událostí itakového rozsahu si musíme být vědomi a být připraveni koordinovaně zasáhnout,“ zdůraznil ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Zdeněk Riedinger, který ocenil práci policistů, usměrňujících pohyb sanitek mezi kolonami aut, jejichž vyděšení řidiči ani netušili, že jde o cvičení.

Jiří Růžička, Právo, 4.10.2002

Ohodnoťte tento článek!