Přejít na obsah

V průběhu pěti let se počty lékařů stabilizují

zpět
27.5.2011
lékaři, sestry, nemocnice
zvětšitlékaři, sestry, nemocniceZdroj: www.zusammenhalt.or.at

lékaři, sestry, nemocnice | Zdroj: www.zusammenhalt.or.at

 

Česká republika sice nemá dostatek lékařů, čísla ale ve srovnání s okolními zeměmi obstojí. Tvrdí to přednosta 1. LF UK a VFN Jiří Mazánek. „Fakulty navýšily počty studentů přijímaných ke studiu, domnívám se proto, že v průběhu 5 roků by v ČR mohlo dojít k naplnění stávajícího deficitu zubních lékařů,“ soudí Mazánek.

Na jednoho zubaře připadá stále více pacientů, ve Středočeském kraji je to více než 2000. Jak takový výhov hodnotíte?

V současné době registruje Česká stomatologická komora asi 8500 zubních lékařů, aktivně však pracuje asi 6000 zubních lékařů, odhadem lze tedy uvést, že na 1 zubního lékaře připadá 1700 pacientů. Takto uvedená čísla ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy obstojí, problém však vidím jinde. Vývoj v posledních letech se jeví jako nepříznivý, především s ohledem na místa s různou hustotou aglomerace obyvatelstva, větší města problémy nemají. Výuková pracoviště v ČR (celkem 5 fakult – Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Olomouc) navýšila počty studentů přijímaných ke studiu a domnívám se proto, že v průběhu 5ti roků by v ČR mohlo dojít k naplnění stávajícího deficitu zubních lékařů.

Co negativně na stomatologickou péči dále působí?

Přetrvávajícím problémem je věkové rozložení zubních lékařů a značná feminizace oboru. Jenom asi 2500 zubních lékařů je mladších 45ti let, dvě třetiny zubních lékařů je ženského pohlaví. Negativní skutečností je, že ženy odcházejí do důchodu dříve než muži, je u nich větší fluktuace v zaměstnání v důsledku těhotenství, nemocí dětí, je u nich i větší nemocnost v důsledku chorob pohybového a vaskulárního aparátu. Na tomto místě je třeba si uvědomit, že povolání zubního lékaře je fyzicky i psychicky náročným povoláním. Abych nebyl obviněn z mužského šovinismu tak uvádím, že ženy které toto povolání vykonávají, obdivuji a vážím si jejich schopností a obětavosti.

Fakulty ale mají také řadu svých problémů. Jaké jsou podle Vás klíčové?

Tak rozhodně je to přetrvávající deformace financování studijních programů českých vysokých škol včetně výuky zubního lékařství. Změnou odborného kurikula na program Praktické zubní lékařství v roce 2004-2005 v souvislosti se vstupem ČR do EU a snahou o harmonizaci výuky zubního lékařství v členských státech EU. Změnil se podíl výuky teoretické a praktické, podíl praktické výuky musí činit minimálně 50 % z celkového počtu výukových hodin. Což se samozřejmě odrazilo na ceně. V současné době dostávají fakulty na 1 studenta a 1 rok asi 120 tisíc korun, kalkulace však činí 200 až 220 tisíc korun.

Jaké je podle Vás řešení? Tolik peněz vláda v současné situaci jen těžko přidá.

Řešení ekonomické situace je otázkou pro ekonomy na ministerstvech – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstvo zdravotnictví. Problém je třeba řešit koncepčně a rychle, mělo by dojít k navýšení indexu, kterým se zhodnocuje dotace poskytnutá na výchovu studenta, finanční zdroje by se asi měly hledat uvnitř systému. Touto úvahou jsem se snažil naznačit, že s výchovou absolventů a s jejich možnostmi uplatnění na trhu práce je třeba pracovat s určitou predikací.

Na těchto stránkách jsme již zmínili, že rostoucí problém způsobuje fakultám také nedostatek zkušených učitelů. Vnímáte jej?

Ano, jistě. Problémem je skutečnost, že u nastupující mladé generace odborníků převládá snaha uplatnit se především v privátním sektoru než usilovat o univerzitní kariéru. Také odchody mladých lékařů z fakult do privátního sektoru, který jim přináší několikanásobné navýšení mzdy za odvedenou práci a klidnější pracovní prostředí, není dobrým signálem současnosti a je negativním faktorem budoucnosti. Je smutným konstatováním, že působení většiny mladých odborníků na univerzitním pracovišti je zpravidla jenom dočasné anebo zůstávají na klinikách působit jenom ve zlomkovém pracovním úvazku. Na všech lékařských fakultách v ČR tak dochází v některých oborech ke kritickému nedostatku pedagogů a postupně bude zákonitě docházet k větším problémům v zajišťování kvalitní výuky.

Další informace o stomatologické péči čtěte v pondělí v tištěných Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz


Komentovat článek: V průběhu pěti let se počty lékařů stabilizují

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V průběhu pěti let se počty lékařů stabilizují

Komentáře

dalších 15 komentářů
Ondrej Macák nedostatek je relativní  | 1. 06. 2011 16:33

Ja si ani tak nemyslim, ze by slo o neco zoufaleho. Bohuzel lidi oceni veci az v momentu, kdy je musi zaplatit. Ja sam nosim zubarum celkem slusne penize a take jsem dentalni hygiene zacal venovat vic casu :).

Jaromír Šrámek Tvrdí to přednosta 1. LF UK a VFN Jiří Mazánek  | 29. 05. 2011 00:21

Stejně by mě zajímalo, jestli je to jen zlý tiskařský e-šotek nebo záměr, totiž že vypadlo, čemu že to vlastně prof. Mazánek přednostuje. Každý lékař jistě pochopí, že vypadla "Stomatologická klinika", každý lucidní čtenář pochopí, že řeč je výhradně o zubních lékařích, ovšem zejména intelektuálně méně komplikovaní čtenáři uvidí něco úplně jiného. Už se těším, jak někde narazím na odkaz na tento článek s komentářem, že doktorů je dost, protože to tvrdí přednosta 1.LF a VFN:-D

TP nedostatek je relativní  | 28. 05. 2011 20:11

Dokud to bude v čechách stále tak špatné s ústní hygienou a všeobecnou prevencí obecně, bude lékařů nedostatek. Dokud je zubní lékař nucen zhotovovat desítky výplní týdně, a pracuje kvalitně, bude mít několikaměsíční objednací dobu. Za návrhem vyřazení výplní ze zdravotního pojištění sice stojí myšlenka ušlechtilá, je ale jasné jak to v čechách dopadne. Podobně jako s 30,- za 1. preventivní prohlídku v roce - řada lidí přestane chodit k zubaři úplně a budou se řešit pouze akutní případy - tím se péče stejně ve výsledku prodraží. Všude se vyřazení výplní ze zdravotního pojištění prezentuje jako "další tahání peněz z lidí chamtivým zubařem". Kdyby aspoň novináři vzali rozum do hrsti a prezentovali to jako zoufalý apel ČSK a MZČR na české občany, aby se o sebe už konečně začali starat - tím ušetřili peníze v systému a vyřešili nedostatek zubních lékařů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné