Přejít na obsah

V roce 2008 půjde na léčení 208 miliard, o 13 víc než letos

zpět
23.11.2007

V příštím roce by mělo jít na léčení pacientů 208 mld. korun, což je o 13 miliard víc než letos. Zároveň se mají zkrátit i čekací doby na operace, zejména kyčlí a kolen. Uvedl to včera na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Tomáš Julínek...

Zkrátí se čekací doby na operace, zejména kyčlí

(ODS) s tím, že to umožňuje nová úhradová vyhláška platná od ledna příštího roku.

„Na léčení půjde o 13 mld. víc než letos a další čtyři miliardy vyberou lékaři a nemocnice na poplatcích od pacientů, které budou od ledna platit,“ řekl ministr. Za návštěvu praktického lékaře, specialisty a zubaře budeme platit 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Julínek uvedl, že praktičtí lékaři dostanou za každého pacienta, kterého mají v kartotéce, měsíčně 42 koruny, což je o sedm korun víc než letos a za bod budou mít korunu. Tím jejich měsíční příjem v průměru na ordinaci stoupne ze současných 84 tisíc na 92 tisíc a s poplatky na 103 tisíc korun. Nemocnice dostanou přidáno proti letošku 3 až 6 procent.

Nová vyhláška umožňuje, aby se lékaři nebo nemocnice dohodli s pojišťovnou na jiném financování části péče. Pojišťovny by měly např. zvlášť nakupovat pro své klienty operace na celkovou náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu. Tím se mají zkrátit čekací doby na tyto zákroky. Pokud se nasmlouvání osvědčí, bude v dalších letech rozšířeno i na jiné druhy péče.

Václav Pergl , Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: V roce 2008 půjde na léčení 208 miliard, o 13…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V roce 2008 půjde na léčení 208 miliard, o 13…

Komentáře

další 4 komentáře
Re:ministr neumí počítat?  | 23. 11. 2007 16:40

To je jen klamání zákázníků! Nebo si myslí, že lidé neumějí počítat? Sotva to vystačí na zdražení!!!!!! Takže víc si nekoupíme ani na léčení víc nezbyde. Zase se chce jen udělat hezkým před voliči, ale dělá z lidí takto negramoty.

radon očekávaná inflace 4-6,5%  | 23. 11. 2007 12:48

kolik je to z 200 ? 13. Takze 0,00 prd...

Petr Bouzek Nejde o procenta navýšení ale o reálný stav.  | 23. 11. 2007 12:04

Každé hnutí má mít jasný cíl, jinak je samoúčelné a tím neúčelné. Jaký je cílový stav, o který usiluje občanské sdružení Praktik.cz Průměrná ambulance praktického lékaře Praktický lékař nemá být zahlcen, aby mohl dělat medicínu a ne jenom dispečera. Musí mít na pacienty čas a tak bude moci provádět i základní interní, chirurgické, kožní, ORL a pod. zákroky. základní laboratoř. To znamená na jednoho léčícího lékaře denně průměrně 20 návštěv, což zhruba znamená 900 registrovaných klientů. Buď bude lékař pracovat sám nebo s asistentem. Výhoda práce s asistentem je samozřejmě dělba práce, například při výjezdech a odpoledních ordinačních hodinách. Měl by mít možnost mít dvě sestry, z nichž jedna může vykonávat práci gerontologické sestry. Měl by mít na částečný až plný úvazek administrativní pracovnici. Příjem (neplést se ziskem) takové průměrné ambulance by neměl být menší než 200 tisíc korun měsíčně. Praxe by se měla zákonitě dědit, přičemž by její hodnota neměla klesnout pod 3 mil Kč. Pokud dovolí místní podmínky a vzájemné vztahy, měli by se lékaři sdružovat do ekonomických jednotek. I přes ono bombastické navýšení se k tomuto cíli moc nepřibližujeme.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné