V roce 2008 půjde na léčení 208 miliard, o 13 víc než letos

Titulní obrázek

V příštím roce by mělo jít na léčení pacientů 208 mld. korun, což je o 13 miliard víc než letos.
Zároveň se mají zkrátit i čekací doby na operace, zejména kyčlí a kolen. Uvedl to včera na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Tomáš Julínek…

Zkrátí se čekací doby na operace, zejména kyčlí

(ODS) s tím, že to umožňuje nová úhradová vyhláška platná od ledna příštího roku.

„Na léčení půjde o 13 mld. víc než letos a další čtyři miliardy vyberou lékaři a nemocnice na poplatcích od pacientů, které budou od ledna platit,“ řekl ministr. Za návštěvu praktického lékaře, specialisty a zubaře budeme platit 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Julínek uvedl, že praktičtí lékaři dostanou za každého pacienta, kterého mají v kartotéce, měsíčně 42 koruny, což je o sedm korun víc než letos a za bod budou mít korunu. Tím jejich měsíční příjem v průměru na ordinaci stoupne ze současných 84 tisíc na 92 tisíc a s poplatky na 103 tisíc korun. Nemocnice dostanou přidáno proti letošku 3 až 6 procent.

Nová vyhláška umožňuje, aby se lékaři nebo nemocnice dohodli s pojišťovnou na jiném financování části péče. Pojišťovny by měly např. zvlášť nakupovat pro své klienty operace na celkovou náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu. Tím se mají zkrátit čekací doby na tyto zákroky. Pokud se nasmlouvání osvědčí, bude v dalších letech rozšířeno i na jiné druhy péče.

Václav Pergl , Právo

Ohodnoťte tento článek!