V roční spotřebě na osobu jsme třetí v Evropě

Čechům patří ve spotřebě léčiv za rok na hlavu třetí příčka v Evropě. V České republice loni výdaje za léky dosáhly rekordních 64,6 miliardy korun. Je to o 13 procent víc než v předminulém roce. Každý občan republiky včetně nemluvňat spotřeboval v průměru 36 balení různých léků…

v hodnotě 6300 korun. Tím jsme po Francouzích a Němcích třetí v Evropě ve spotřebě léčiv.

„Jsou to skutečně obrovská čísla. Nejde však jen o léky na předpis, ale i o medikamenty volně prodejné.

Někdy je lepší, když nás bolí hlava, projít se v parku než si vzít prášek,“ řekl Právu ministr zdravotnictví David Rath.

Odborníci na lékovou politiku se shodují v tom, že údaj 64,6 miliardy může ve skutečnosti být nižší.

Ceny léků se totiž přepočítávají na tzv. maximální ceny a ne vždy přípravek má maximální cenu. Většinou bývá o něco nižší. Proto údaj může ve skutečnosti být o několik miliard nižší.

Francouzi vedou

Francouzi vyšli jako největší spotřebitelé léků v Evropě ze studie v pěti evropských zemích, jejichž výsledky byly zveřejněny v Paříži. Každý Francouz ročně využívá léky v průměru za 284 eur (asi 8100 korun), zatímco Němec na druhém místě jen za 244 (6950 Kč) a Brit na třetím místě 200 eur (5700 Kč) za rok.

ČR do studie zařazena nebyla. Ale porovnáním těchto údajů se spotřebou v ČR nepatří třetí příčka Britům, ale České republice.

Studie srovnávala výdaje na léky v pěti evropských zemích, kde jsou nejvyšší – kromě zmíněných tří šlo ještě o Itálii a Španělsko. Průměrné roční výdaje na osobu v této pětici činily 210 eur, tj zhruba 6000 korun.

K lékaři chodíme často

V České republice chodí k lékaři lidé mnohem častěji než ve vyspělých státech světa. Počet kontaktů pacienta s lékařem je asi 14 za rok, přitom v Evropě je to v průměru asi osm návštěv. „Protože pacient vždycky chce od lékaře odejít s nějakým receptem, jinak si myslí, že ho nedostatečně vyšetřil, tak spotřeba léků logicky stoupá,“ řekl Právu pražský internista Jakub Malý.

S léky se plýtvá

S léky se také hodně plýtvá. Je pravděpodobné, že všechna balení, která lékaři předepíší pacientům, nejsou bezezbytku využívána. Internista Malý to dokladuje na skutečnosti, že když pacient zemře, příbuzní mu často přinesou plnou tašku léků. Některé jsou originálně zabalené a vůbec neotevřené. Předpokládá se, že léky za několik miliard každoročně skončí na smetišti.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba říká, že lidé by neměli léky, které nevyužívají, vyhazovat do popelnic. „V lékárnách jsou na vrácené léky speciální boxy a je pak zaručeno, že léky budou odborně zlikvidovány.“ Lidé se často domnívají, že vrácené léky, pokud jsou originálně zabaleny a nemají prošlou dobu užití, se ještě mohou použít.

Lékárníci to ale vyvracejí tím, že každý lék se musí skladovat za určitých podmínek, a když byl dlouhou dobu lék u pacienta, není zaručeno, že tak skladován byl. Proto se musí zlikvidovat.

Maximálně pět léků denně

Maximálně by měl pacient užívat pět léků denně, ale v ČR je bohužel běžné, že je to 10 ba 15 léků denně. Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová to považuje za absolutní nesmysl. „Lékaři by měli myslet na zdraví pacienta a léky, které vysloveně nepotřebuje, mu vyřadit. Často to má větší prospěch než užívání tolika léků.“

Co jsme loni užívali nejvíc

* 11,82 miliardy Kč – léky na kardiovaskulární systém

* 8,47 miliardy Kč – léky proti rakovině

* 7,9 miliardy Kč – léky na nervový systém

* 7 miliard Kč – léky na zažívací trakt a metabolismus

Právo

V roční spotřebě na osobu jsme třetí v Evropě
Ohodnoťte tento článek!