Přejít na obsah

V sanitkách záchranné služby na Liberecku slouží i policisté

zpět
2.12.2010
záchranka, sanitka, pohotovost
zvětšitzáchranka, sanitka, pohotovostZdroj: www.ambulanz-biel.ch

záchranka, sanitka, pohotovost | Zdroj: www.ambulanz-biel.ch

 

V sanitkách Zdravotnické záchranné služby na Liberecku vyjíždějí spolu se zdravotníky k zásahům i policisté. Přímo v terénu se pod odborným dohledem učí poskytnout co nejlépe první pomoc.

Cílem projektu záchranné služby a policie, který je v kraji pilotním, je zlepšit pomoc v krizových situacích i spolupráci obou složek. Zatím se zapojilo 30 policistů hlídkové služby v Liberci, do konce roku by se měla spolupráce rozšířit do dalších tří okresů. Novináře o tom informoval ředitel zdravotnické záchranné služby Stanislav Mackovík.

„Policisté jsou často na místě jako první, vyjíždějí také třeba k osobám ležícím na ulici či v parku, a je proto třeba, aby dokázali co nejúčinněji pomoci,“ vysvětlil Mackovík. Při školeních a výjezdech se podle něj policisté naučí nejen rychle s právně poskytnou běžnou první pomoc, ale poznat třeba, zda člověk ležící v parku není diabetik, nebo jestli neutrpěl vážné poranění hlavy a podobně. „V některých případech mohou takové znalosti dotyčnému i zachránit život,“ upozornil Mackovík.

Aby byla pomoc co nejúčinnější, předali dnes zdravotníci policii kufry se zdravotnickým vybavením, vedle obvazového materiálu a roušek je v nich také třeba fyziologický roztok. Díky tomu budou policisté na místě schopni pomoci i v případech, s nimiž běžná lékárnička nepočítá - jako jsou třeba popáleniny.

Podobnou výbavu by měly postupně získat všechny hlídkové vozy a do budoucna zřejmě i vozy dopravní policie. Právě dopravní policisté by se měli do projektu také zapojit. „Často bývají jako první u nehod, a měli by proto být schopni poskytnout účinnou pomoc,“ řekl vedoucí libereckého územního odboru policie Pavel Finkous.

Sami policisté, kteří se do projektu zapojili, si spolupráci se zdravotníky pochvalují. „Žádné instruktážní video ani přednáška vás nepřipraví na skutečný zásah tak, jako výjezd se záchrankou,“ řekl policista Jiří Dittrich. Každý den podle něj slouží jeden z policistů na záchrance a vyjíždí se sanitkou nejen k nehodám, ale i ke kolapsům, mozkovým příhodám a dalších zásahům. Díky tomu si, jak přiznal, dokáže mnohem lépe poradit třeba v případě, kdy je pacient v bezvědomí. Dokáže ale rozpoznat například i diabetika, který zkolaboval, a pomoci mu.

Podle Mackovíka spolupracuje záchranka podobně také s hasiči a školí i městské strážníky. Spolupráce je podle něj přínosná nejen při běžných zásazích, ale i v krizových situacích, jako byly srpnové povodně, pátrání po ztraceném chlapci v Hrádku nad Nisou nebo nedávný výbuch a požár v České Lípě. Policisté, záchranáři i hasiči jsou v takových případech schopni mnohem lépe spolupracovat a navzájem si vypomoci. „Mnohem lépe se spolupracuje s lidmi, které znáte osobně, než s někým koho vidíte poprvé a máte řešit nějakou stresovou situaci,“ dodal Mackovík.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V sanitkách záchranné služby na Liberecku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku V sanitkách záchranné služby na Liberecku…

Komentáře

další 2 komentáře
zmiják Kooperace na správném místě  | 2. 12. 2010 20:22

Taková zevní masáž pendrekem provedená uniformovaným specialistou může mít v indikovaných případech zásadní význam.Pozor však na správnou frekvenci,lokalizaci a intenzitu. Naopak recipročně přítomnost záchranáře v policejní posádce může mít taktéž opodstatnění.Třeba během lustrace prostitutky v terému je může nepozorovaně vyšetřit na HIV či venerickou chorobu nebo opilce v hospodě uložit do stabilizované polohy.

Tomáš Ježek Už jsem zažil, v Ostravě  | 2. 12. 2010 16:03

Když jsem byl ještě student, tak v Ostravě, přesně takto sloužili se mnou policisté aj ženského pohlaví. Vypadalo to velmi zajímavě, když nás z RLP vyskákalo pět a jeden z nás v červeném záchranářském měl kolem opasku s pistolí policejní odznak :) V Ostravě, stejně jako v jiným městech kde jsou na záchranáře páchány výtržnosti a trestné činy, například krádeže, je opravdu velmi efektivní tento psychologický obušek. Doporučuji všem ZZS a navíc z mého pohledu, se další ruce navíc hodí :)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné