V Semilech se postarají o pacienty po mozkové mrtvici

Titulní obrázek

Nově vzniklé oddělení rehabilitační a ošetřovatelské péče využije přebytek asi 30 lůžek, který dnes v nemocnici je. Navíc by podle ředitele Jaroslava Krutského měla být semilská nemocnice specializovaným centrem pro třetí fázi léčby pacientů stižených cévní mozkovou příhodou…

Semilská nemocnice se bude starat o pacienty po mozkových mrtvicích.

Po liberecké krajské nemocnici by se tak Semily staly druhým nejdůležitějším místem v boji s touto chorobou, která je v ČR třetí nejčastější příčinou úmrtí.

„Podali jsem si žádost o výběrové řízení na ošetřovatelskou péči a následnou rehabilitační péči. Máme zájem účastnit se takzvaného iktového programu, partnerem nám bude Krajská nemocnice Liberec, “ potvrdil Krutský.

Semilská nemocnice by podle jeho slov zajišťovala rehabilitační péči pacientům po mozkové mrtvici v horizontu jednoho roku.

VZP přislíbila, že zákroky tohoto typu bude nemocnici hradit, pakliže ve výběrovém řízení uspěje. Třicet lůžek, které nově vzniklé oddělení bude potřebovat, nemocnice vezme z ortopedického oddělení, které je nevyužívá. To v nedávné době totiž prošlo restrukturalizací, provádí operace totálních endoprotéz jen pro pacienty nepojištěné u VZP.

Ta odmítla tento druh operací hradit. Pro ostatní pojišťovny nemocnice operuje, ale není to tolik výkonů jako dříve. Nemocnice jde ve svých snahách stabilizovat se po nedávných eskapádách ještě dál. Jak její ředitel Krutský potvrdil, probíhají také jednání s Ústavem chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou na možnosti doléčování jejich pacientů.

„Jednáme dokonce i s Janskými Lázněmi. Vše je na dobré cestě. Naše nemocnice musí být maximálně využita,“ dodal ředitel.

Nemocnice chce také jít v celosvětovém trendu jednodenní péče, která je přínosná pro pacienty a snižuje účelovou hospitalizaci, je efektivnější a hlavně hospodárnější.

„Musíme jít takovým směrem změny, které budou efektivní a budou kryty úhradami ze strany pojišťoven. Změny se jeví jako přijatelné a budeme je realizovat neprodleně,“ doplnil Krutský.

Semilská nemocnice je největším zaměstnavatelem v bývalém okresním městě. Pracuje zde 234 zaměstnanců, z toho 37 lékařů. Lůžkový fond čítá 141 lůžek s ročním počtem hospitalizací zhruba 5000 pacientů, ambulantně nemocnice ošetří na 60 000 pacientů. Funguje jako příspěvková organizace města, v roce 1997 prošla rekonstrukcí nákladem 400 milionů korun, jež tehdy sehnal poslanec Stanislav Pěnička.

Nemocnice získala v dubnu 2009 nového ředitele, dosavadního Petra Krtičku vystřídal někdejší krajský zdravotní radní Jaroslav Krutský.

Regionální deník

V Semilech se postarají o pacienty po mozkové mrtvici
Ohodnoťte tento článek!