V Semilech se změnilo kvůli nemocnici vedení města

Po čtyřech měsících se v Semilech změnila starostka, důvodem je nedostatek lékařů v městské nemocnici. Na jednání zastupitelstva byla odvolána Věra Blažková (ANO 2011) a nahradila ji Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Pro novou starostku hlasovalo 11 z 21 zastupitelů. ČTK to řekl Jan Farský (Volba pro Semily).

„Nová koalice zatím nevznikla, není žádná smlouva,“ uvedl Farský, který jako starosta vedl město v letech 2006 až 2014.

Důvodem k odvolání starostky je podle něj neutěšený stav nemocnice. „Situace v městské nemocnici po čtyřech měsících fungování nového vedení došla do stadia, kdy hrozí její výrazné omezení až zavření. A vedení města ani nemocnice nejedná, zastupitele neinformuje, svolaná jednání bez náhrady ruší,“ řekl Farský.

Prvořadým úkolem pro novou starostku proto podle něj je záchrana nemocnice. Zdravotnickému zařízení prý hrozí, že už v dubnu nebude schopno zajistit péči o pacienty v požadovaném rozsahu. Nemocnici chybí lékaři, další podali výpověď, nejhorší je situace na chirurgii, lékaři ale chybí i na interně. Personálně měla semilskému zdravotnickému zařízení pomoci Nemocnice Jablonec, upustila ale od toho, když se ukázalo, že tolik lékařů není schopna zajistit. Pomoc semilské nemocnici nabízela také Masarykova městská nemocnice Jilemnice. Ani ta však podle Farského není schopna pokrýt personální potřeby semilské nemocnice.

Volba pro Semily vyhrála loni na podzim volby se ziskem osmi mandátů. Nejvíce preferenčních hlasů získala právě Mlejnková, která byla v minulém volebním období místostarostkou města. Koalice v devítitisícovém městě ale vznikla bez vítěze voleb. Druhé ANO se čtyřmi mandáty se dohodlo s dalšími třemi uskupeními – SPOLU, ČSSD a Semiláci + KDU-ČSL. Dohromady měly těsnou většinu 11 hlasů.

Na jednání zastupitelstva nastaly také další změny ve vedení semilské radnice. Pozici prvního místostarosty bude nově jako neuvolněný vykonávat Tomáš Sábl z Volby pro Semily, druhým místostarostou zůstává Vladimír Šimek (ČSSD). Radu doplní Farský a prozatím i Jan Mazánek (Volba pro Semily). Aby byla totiž rada usnášeníschopná, musí být minimálně pětičlenná. „Stranám bývalé koalice byla nabídnuta tři místa v radě, ale všechna uskupení v tuto chvíli odmítla. Nabídka trvá,“ dodal Farský.

Ohodnoťte tento článek!