V sokolovské nemocnici instalují novou moderní gamakameru

Moderní dvouhlavou gamakameru instalují v těchto dnech v sokolovské krajské nemocnici. Nový diagnostický přístroj bude sloužit k přesnější diagnostice funkce vnitřních orgánů, řekla v pondělí primářka oddělení nukleární medicíny Šárka Hertlová…

SOKOLOV –

Gamakamera by podle ní mohla začít sloužit zhruba za dva týdny. „Vyšetření zobrazí funkce vnitřních orgánů. Moderní metody snímkování umožní přesnější diagnostiku i zkrácení doby vyšetření,“ řekla Hertlová. Stávající gamakamera, kterou v nemocnici využívají, je stará zhruba 20 let a přestože není poruchová, už dosluhuje.

Při vyšetření gamakamerou se pacientovy vstříkne do žíly malé množství radioaktivní látky s krátkým poločasem rozpadu. Gamakamera pak zaznamenává rozložení aktivní látky v těle. Po několika hodinách se z těla vyloučí nebo se rozpadne. „Intenzita záření je srovnatelná nebo i nižší než při běžném rentgenovém vyšetření,“ řekla Hertlová.

Zatímco na rentgenu, včetně tomografu lze zkoumat jen morfologii těla, gamakamera je schopně zobrazit i funkčnost orgánů. Využívá se například při infarktech k odhalení neprokrvené tkáně, při vyšetření ledvin nebo i mozku. Umí odhalit i poruchy, které mohou být nebezpečné pro zdraví do budoucna.

„Gamakamera je v letošním roce jednoznačně největší investicí do přístrojového vybavení sokolovské nemocnice,“ řekla mluvčí nemocnice Hildegarda Bejlková. Kamera stojí zhruba 15 milionů korun.

Sokolovské oddělení nukleární medicíny vzniklo v roce 1982 a slouží pro okresy Sokolov, Cheb a Tachov.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!