V Šumperské nemocnici používají bezpečné jehly

Personál Šumperské nemocnice začal používat takzvané bezpečné jehly. Ty jsou na špičce opatřeny krytem, který chrání zdravotníky před poraněním či infekčním onemocněním.

Nejedná se o klasické jehly, jimiž sestry nabírají pacientům krev, ale o takzvané intravenózní kanyly. Nový design výrazně zlepšuje zavádění kanyly v kombinaci se spolehlivou bezpečnostní technologií. Jedná se o pasivní bezpečnostní mechanismus, který zajišťuje aktivaci bezpečnostního klipu bezprostředně při vyjímání zaváděcí jehly. Tento klip pak spolehlivě chrání ostrý hrot jehly.

„Toto opatření má značný význam pro bezpečnost práce zdravotnického personálu s ohledem na riziko možného bodného poranění způsobeného jehlou. Zvyšuje se také bezpečí pacientů,“ vysvětlila náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Šumperské nemocnice Eva Pavelková.

Personál Šumperské nemocnice aplikuje pacientům každý den zhruba 60 kanyl. A právě bodná poranění při těchto úkonech jsou nejčastější sledovanou mimořádnou událostí zdravotnického personálu. Jen v loňském roce se zranilo v Šumperské nemocnici patnáct zdravotníků.

„Zdravotničtí pracovníci jsou při výkonu své činnosti ohroženi profesionálními nákazami, zejména hepatitidou typu B a C, virem HIV, které mohou mít trvalé následky,“ dodala Pavelková.

Ohodnoťte tento článek!