Přejít na obsah

V Ústeckém kraji deklarovala odchod čtvrtina lékařů

zpět
1.12.2010
pero, podpis
zvětšitpero, podpisZdroj: wordpress.com

pero, podpis | Zdroj: wordpress.com

 

V Ústeckém kraji chce podat výpověď kvůli nízkým mzdám až čtvrtina lékařů. Nejvíc jich podepsalo výzvu Děkujeme, odcházíme v ústecké Masarykově nemocnici, nejméně v Chomutově. Novinářům to sdělili zástupci výzvy Děkujeme, odcházíme.

Nezávazně se podle Jana Sedláčka z výzvy Děkujeme, odcházíme k podpoře v Ústí nad Labem přihlásilo 40 procent lékařů. V teplické a mostecké nemocnici má výzva podporu o deset procent menší, v Děčíně deklarovala podporu pětina. Nejmenší odezvu výzva vzbudila v Chomutově, v nemocnici ji podepsalo pět procent lékařů. Dosud podepsalo nezávaznou deklaraci Děkujeme, odcházíme 4200 lékařů, například v Plzeňském kraji podepsala podle Lékařského odborového klubu asi polovina lékařů.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dnes propagátoři výzvy jednali s místními lékaři na parkovišti. „Nemocnice nás nepustila dovnitř. Už se nám to stalo ve Šternberku, Přerově nebo Prostějově,“ sdělil internista z Karlových Varů a tvář kampaně Peter Igaz.

Na parkovišti se sešlo asi 40 lékařů Masarykovy nemocnice. „Všichni výzvu Děkujeme, odcházíme podepsali. Místní lékařský odborový klub bude mít schůzku 2. prosince, tam začnou lékaři případné výpovědi podepisovat,“ řekl Sedláček.

Výpovědi začali lékaři podávat v pondělí. Výpovědi nejprve posílají Lékařskému odborovému klubu (LOK), jeho právníci pak pošlou výpovědi vedením nemocnic v posledním pracovním týdnu letošního roku. Současně podepisují dohodu o vzájemné solidaritě, v níž mimo jiné potvrzují, že výpověď neodvolají. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři 1. března do práce.

Lékaři chtějí, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu, nyní mají s ohledem na velké množství přesčasů a služeb, tedy za zhruba 1,5 úvazku, kolem 50.000 korun, chtějí za práci bez služeb a přesčasů 70.000 korun měsíčně.

V České republice je asi 45.000 lékařů, z toho zhruba 16.000 jich pracuje v nemocnicích. Průměrný plat lékaře je zhruba 45.000 až 50.000 korun. Průměrná mzda v ČR ve druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23.513 korun.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

30.11. Kvůli výpovědím lékařů se připravuje krizový štáb kraje Kvůli výpovědím lékařů se připravuje krizový štáb kraje
1 příspěvků
24.11. Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají
1 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků
7.10. Utečou lékaři z Ostravy? Utečou lékaři z Ostravy?
13 příspěvků

Komentovat článek: V Ústeckém kraji deklarovala odchod čtvrtina…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku V Ústeckém kraji deklarovala odchod čtvrtina…

Komentáře

1 komentář
Pepa Průměrná mzda  | 2. 12. 2010 14:03

Tak by mě zajímalo kolik hodin přesčasů je v té deklarované průměrné mzdě 23513Kč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné