V Úštěku funguje nová základna zdravotnické záchranné služby

V Úštěku na Litoměřicku byla otevřena nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Ústeckého kraje. Dojezdový čas vozů záchranky se tak v této oblasti v průměru sníží o deset minut, řekl ČTK ředitel krajské ZZS Ilja Deyl. Úštěcko předtím pokrývali záchranáři z České Kamenice či Litoměřic. V prosinci kraj zprovoznil novou základnu také v Klínech na Mostecku. Zřízením obou těchto základen je nyní zajištěna zákonem daná dostupnost záchranné služby na celém území kraje.

„K dnešku máme 21 výjezdových základen pozemních a jednu výjezdovou základnu letecké záchranné služby,“ konstatoval Deyl. Dodal, že Úštěcko je charakteristické sezonním navýšením obyvatelstva, jde totiž o turisticky vyhledávanou oblast. „Počítáme s tím, že v létě bude výjezdů určitě víc,“ řekl. Základna funguje od 6. ledna, za tu dobu už odtud záchranáři vyjížděli zhruba desetkrát, uvedl náměstek krajské ZZS Petr Bureš.

Deyl zmínil, že před zřízením základny se dojezdové časy vozů ZZS na Úštěcku mnohdy pohybovaly na zákonem stanovené hranici 20 minut, někdy ji i přesahovaly. „Je vypočítané podle kilometráže, že by se průměrná dojezdová doba v této oblasti měla zkrátit cca o deset minut,“ podotkl.

Základna vznikla v objektu, který patří městu, sídlí v něm také hasiči. Její vybudování stálo 1,6 milionu korun, řekl ČTK starosta Úštěka Pavel Kundrát.

Podle něj uvolnil 700.000 korun na zřízení základny Ústecký kraj, zbytek pak kraj městu doplatí během tří let ve zvýšených nákladech. Po třech letech bude standardní nájemné činit zhruba 40.000 korun. „Úštěk je hojně navštěvovaný turisty, je tu asi 1300 rekreačních objektů, kde bydlí turisté hlavně přes léto. Pořádáme tu různé kulturní akce, na které chodí i šest až deset tisíc návštěvníků. Takže myslím, že i tito lidé to ocení,“ řekl starosta ke zprovoznění zařízení.

Ve dvanáctihodinových směnách se tam střídají dvoučlenné záchranářské posádky. Úštěk leží na rozhraní Ústeckého a Libereckého kraje, je tedy možné, že odtud budou sanitky jezdit i do sousedního regionu.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!