V zaplavených oblastech čeká očkování děti od tří do pěti let

U těchto dětí budou aplikovány dvě dávky, první nyní a druhá po šesti měsících. Vakcína je pak proti žloutence ochrání 15 let. Hlavní hygienik upřesnil, že starší děti očkovány nebudou…

Starší děti si vakcínu zaplatí * Dar USA a firem: třicet miliónů Kč na injekce

V zaplavených oblastech budou očkovány proti žloutence typu A děti od tří do pěti let. Novinářům to řekl ve čtvrtek Michael Vít, hlavní hygienik republiky.

„U těchto dětí jsou zatím nejmenší návyky běžných hygienických opatření, jako je mytí rukou, před jídlem nebo po použití WC, dále omývání ovoce před jídlem atd. Myslíme si, že jsou nejohroženější a že rodiče, když nyní uklízejí po záplavách, nemají čas je hlídat. Proto chceme tyto děti před žloutenkou chránit očkováním,“ řekl Vít. Dodal, že u těchto dětí budou aplikovány dvě dávky, první nyní a druhá po šesti měsících. Vakcína je pak proti žloutence ochrání 15 let. Hlavní hygienik pro Právo upřesnil, že starší děti očkovány nebudou, ale pokud by jejich rodiče je chtěli dát očkovat, bude jim to umožněno, avšak vakcínu zaplatí v plné výši. Dvě dávky přijdou přibližně na 1400 korun. „Tyto starší děti již přece jenom hygienické návyky mají, chodí do školy, a tak jsou méně ohroženy než ty nejmenší,“ vysvětlil Vít.

Vakcíny bude dost

Vakcíny by mělo být dost. Zatím je pro děti zajištěno 70 000 dávek, což by zhruba mělo stačit. Do konce týdne by měly být známy i počty dětí, které budou povinně očkovány. Pokud dítě dostane vakcínu, je chráněno v podstatě okamžitě od prvního dne a imunita vůči onemocnění se stupňuje tak, že do 14 dnů dosáhne svého vrcholu. Očkovat budou praktičtí lékaři pro děti. Po vyhlášení akce ministryní zdravotnictví, což má být příští týden, si lékaři budou děti k očkování zvát. V současné době je už naočkováno přibližně 27 000 záchranářů, kteří byli v první linii odstraňování následků katastrofálních záplav. Vít oznámil, že v České republice je epidemiologická situace klidná, v souvislosti se záplavami se nevyskytlo ani jedno onemocnění.

Dar 30 miliónů

Asociace farmaceutických společností, které působí v České republice, ve čtvrtek oznámila, že společně s dalšími partnery přispěje 30 milióny korun na nákup vakcíny proti hepatitidě A. Na této iniciativě se podílí i vláda Spojených států amerických, což včera potvrdil její velvyslanec Craig Roberts Stapleton. „Naše pomoc je ve třech oblastech: nákup vakcíny, vysoušečů a pomoc materiálního charakteru pro postižené oblasti,“ oznámil velvyslanec s tím, že právě první část této zásilky včera dorazila do Prahy. Ministryně zdravotnictví Marie Součková k tomu uvedla, že v této zásilce jsou dezinfekční prostředky, antibiotika a další materiální pomoc. Pokud by nebyla humanitární pomoc například i z USA, všechny vakcíny by stály zhruba 200 miliónů korun. Díky humanitární pomoci z různých částí světa se však ministerstvo zdravotnictví vejde do částky sto miliónů korun, kterou vláda na tyto účely uvolnila. Vít oznámil, že národní referenční laboratoř pro dioxiny bude monitorovat ovzduší kolem Spolany Neratovice, zda nedochází k úniku chlóru. „Hasiči, kteří tam v minulých dnech zasahovali, skutečně byli v prostředí, kdy hrozilo ohrožení života,“ řekl Vít. Dodal, že mimo areál byly ale naměřeny koncentrace hluboko pod americké normy, které se používají pro evakuaci obyvatel.

Václav Pergl, Právo, 30.8.2002

Ohodnoťte tento článek!