Přejít na obsah

Vakcín máme tisíce, teď jsou k ničemu

zpět
25.3.2010
injekce, očkování, vakcína
zvětšitinjekce, očkování, vakcínaZdroj: i.thisislondon.co.uk

injekce, očkování, vakcína | Zdroj: i.thisislondon.co.uk

 

Váháte, zdali se nechat očkovat proti prasečí chřipce? Možná to již nebude třeba. Teplé počasí, které panuje, viru nesvědčí stejně jako předešlé mrazy. A přestože se ještě v zimních měsících lékaři obávali nástupu nové vlny chřipky, momentálně vidí situaci v zcela jiném světle.

„Neočekáváme, že by se vlna onemocnění prasečí chřipkou během současných teplých dnů vrátila,“ sdělila včera deníku Metro primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Ta ovšem dodává, že vir prasečí chřipky je nevypočitatelný a může se vrátit kdykoliv. I přesto, že se Česká republika zařadila mezi pětici evropských zemí s největší úmrtností na následky prasečí chřipky, lidé o vakcíny moc nestojí.

Doposud se v celé republice nechalo očkovat 66 tisíc lidí. Dalších 700 tisíc vakcín bylo zatím nevyužito.

Pokud tak rapidně nestoupne zájem o vakcíny, může se velké množství z nich vyhodit. Maximální trvanlivost vakcín je totiž dva roky, potom se nesmí používat.

Ministerstvo zdravotnictví se proto snaží přesvědčit co nejvíce lidí, že má vakcinace smysl. „V následující chřipkové sezoně bude tento virus naprosto dominantně převažovat nad výskytem standardní sezonní chřipky,“ odhaduje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršen.

Dodává, že virus H1N1 se u nás stal hlavním kmenem chřipky, a právě proto je podle něj vakcinace na místě. Očkování však odmítl i prezident Václav Klaus.


Klíčová slova

Autoři

Adam Váchal, Metro

Související články

16.12. Záchranka kraje nechce nést zodpovědnost za očkování Záchranka kraje nechce nést zodpovědnost za očkování
1 příspěvků

Komentovat článek: Vakcín máme tisíce, teď jsou k ničemu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vakcín máme tisíce, teď jsou k ničemu

Komentáře

další 3 komentáře
katango Pánové Víte,Šnajdře a spol.  | 29. 03. 2010 10:03

Neklesejte na duchu.Snad přijde taková smrtící epidemie,za kterou se modlíte,abyste obhájili nákupy vakcín a Tamiflu.Buďte optimisty !

Helena Stehlíková imunita  | 25. 03. 2010 12:33

... no mně zatím nikdo pořádně nevysvětlil, jestli když H1N1 byl domonantním kmenem této chřipkové sezony, t.zn. že způsobil většinu chřipkového onemocnění v zemi, tak jestli také většina obyvatel není čistě náhodou přirozenou cestou dostatečně imunizována ... jestli si dobře pamatuji, právě to byl argument hlavního hygienika Víta: prodělal jsem chřipku, mám protilátky, tak se nedám očkovat ...

sršeň  | 25. 03. 2010 09:25

.. sršeň se vyjadřuje k inokukualcím, snad je to špiškový odborník, ale na sršní bodnutí lze umřít stejně jako na H1N1 vakcinaci....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné