Přejít na obsah

Vakcína proti rakovině děložního čípku do dvou let

zpět
17.3.2006

Lékařský výzkum přichází s novým způsobem, jak předcházet u žen rakovině děložního čípku. Na český trh by měla být nejdříve na konci roku 2007 uvedena vakcína proti dvěma nejčastějším rakovinotvorným typům papillonamoviru (HPV), které jsou odpovědné za více než 70 procent celosvětového výskytu rakoviny děložního čípku...

Včera to řekli novinářům zástupci farmaceutické firmy, která vakcínu vyvinula.

„Je to první klasická protinádorová vakcína. Patřila by mezi ty nejdražší. Odhadujeme, že cena by se pohybovala v řádech tisíců korun,“ sdělil děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové Roman Prymula. Byla by jen na lékařský předpis.

HPV se přenáší pohlavním stykem. Riziko vzniku nádoru znásobuje kouření, pohlavní infekce, onemocnění imunitního systému či špatná výživa. Lékaři si slibují, že by se očkováním mohl výskyt rakoviny děložního čípku snížit až o 70 procent.

Rakovina děložního čípku patří společně s rakovinou prsu a tlustého střeva k nejrozšířenějším zhoubným onemocněním. Rakovinou děložního čípku onemocní v ČR ročně více než tisíc žen, 400 jich nemoci podlehne. Výskyt nemoci je v Česku pětkrát vyšší než například ve Finsku, proti západní Evropě pak dvojnásobný.

V životě se s infekcí HPV setkává až 80 procent žen. K nejlepší prevenci nejen proti rakovině děložního čípku, ale i pohlavním chorobám patří podle lékařů i „umírněný“ pohlavní život a používání kondomu.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Vakcína proti rakovině děložního čípku do dvou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné