Přejít na obsah

Vakcínu dostali už i praktičtí lékaři

zpět
25.11.2009
lékař, ordinace, praktik
zvětšitlékař, ordinace, praktikZdroj: www.hepatitis-b-am-besten-testen.de

lékař, ordinace, praktik | Zdroj: www.hepatitis-b-am-besten-testen.de

 

Vakcínu proti prasečí chřipce spolu s baleními léku Tamiflu, který pomáhá lidem bojovat s touto nemocí, obdrželi v úterý už také někteří jihočeští praktičtí lékaři. Od pondělí dávky mají k dispozici již nemocnice v Jihočeském kraji.

Otázka nyní zní, kdy se začne s očkováním vytipovaných lidí. Ptají se hlavně pacienti. Mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek v tomto směru příliš konkrétní nebyl. Zdejší vakcinační centrum přitom patří v kraji k největším a získalo zatím největší počet vakcín, a to v 76 balení.

„Začneme v nejbližší době na hemodialýze a dále podle přijatého plánu v souladu se stanovisky ministerstva zdravotnictví, Jihočeského kraje a vlastního pandemického plánu,“ sdělil Dušek bez dalších podrobností.

Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD) pro zdravotnictví zdůraznila, že vakcíny přišly pozdě. „Myslím, že v místech, kde vakcíny mají, mohou začít očkovat okamžitě. Jsem přesvědčená, že se mělo začít už dříve a vakcíny dorazily dost pozdě a v dost malém množství. V dalších dnech by snad měly přijít další. Mezi prvními očkovanými by měli být těžce nemocní, a také členové složek záchranného integrovaného systému,“ konstatovala Stráská.

Praktici pacienty obvolají

Před úterním polednem dostali vakcíny někteří jihočeští praktičtí lékaři. Někteří mají také od pojišťovny schválený seznam pacientů, kteří vakcínu mohou dostat. Očkování tak ani zde nestojí už nic v cestě.

Právo o tom informovala krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Jihočeském kraji Věra Boušková. „Vakcínu jsme dostali v 11 hodin. Volali mi rovněž někteří kolegové, že ji taky mají. Nyní budu muset kontaktovat pacienty, kteří mají na očkování nárok a pozvu je na čtvrtek odpoledne nebo pátek ráno, kdy budu očkovat,“ uvedla Boušková.

Vakcína je zdarma a vlastnímu očkování bude předcházet důkladná lékařská prohlídka, zda pacient není nemocný. Takto by měla postupovat většina lékařů v kraji. Podle Bouškové jsou lidé, kteří očkování už odmítli.

„Osobně se nechám naočkovat, zdravotní sestra to zatím zvažuje,“ podotkla Boušková. Uvedla také, že lékaři pravděpodobně budou po pacientech vyžadovat podpis informovaného souhlasu staženého z internetových stránek lékařské komory.


Autoři

Jiří Falout, Právo

Související články

19.11. Vakcíny na prasečí chřipku už v ČR Vakcíny na prasečí chřipku už v ČR
2 příspěvků
30.10. Odborník: Česko stojí na prahu první vlny chřipkové pandemie Odborník: Česko stojí na prahu první vlny chřipkové pandemie
1 příspěvků
29.10. Přednost budou mít chroničtí pacienti Přednost budou mít chroničtí pacienti
3 příspěvků
13.10. A pro vás vakcínu nemáme A pro vás vakcínu nemáme
9 příspěvků

Komentovat článek: Vakcínu dostali už i praktičtí lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Vakcínu dostali už i praktičtí lékaři

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Šimek Vakcinace v Čechách  | 25. 11. 2009 11:59

Dokonce ani název vakcíny na lahvičce neodpovídá názvu vakciny v dodacím listu!!! Proč asi???

Bohumír Šimek Vakcinace v Čechách  | 25. 11. 2009 11:27

Včera večer nám přivezli vakcínu bez jakéhokoliv avíza a nechali ji u zubaře. Ráno jsme to rozbalili. Šarže na skleničce neodpovídá šarži v dodacím listu, dodací list není podepsán a je bez razítka. Kdo nám zaručí, že v lahvičkách není heroin? * Navíc žádný pacient to očkování nechce. V ordinaci se očkovací látka nesmí skladovat. Kdo nám ji odveze???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné