Vakcíny došly a letos už žádné nebudou

Kdo by si chtěl nyní koupit vakcínu proti “ normální“ chřipce, má nejspíš smůlu. Došly. Distributoři podle hlavního hygienika Michaela Víta letos sice přivezli do Česka 765 970 protichřipkových vakcín, další však už nepřijdou…

Firmy žádné nemají. První várka vakcín zmizela z lékáren již v první polovině října.

Hlavní hygienik tehdy slíbil dodání dalších 120 000 “ kousků“, ale ani ty už nejsou.

Leona Štěpková z České lékárnické komory řekla, že do veřejných lékáren bylo v listopadu dodáno kolem 75 000 vakcín. Deset tisíc z nich si vzalo ministerstvo zdravotnictví pro veterinární lékaře, pracovníky veterinárního dozoru a pro nejvíce exponované pracovníky drůbežářského průmyslu.

Zbytek podle Víta měl jít do lékáren. Štěpková však pochybuje, že by do veřejných lékáren přišlo přes 100 000 balení. Takže neví, kam se zbytek poděl.

„Možná dostaly větší množství vakcín lékárny ve fakultních nemocnicích či jiné vybrané lékárny,“ odhaduje Štěpková.

Průměrně dostala podle mluvčího České lékárnické komory Jana Horáčka jedna lékárna asi 20 vakcín. Jejich počet se ale mezi jednotlivými lékárnami různil.

„Jedna malá lékárna dostala 20 vakcín, ale druhá, která je obratově daleko větší, pouze čtyři,“ popsal Horáček. Distributoři ale odmítají sdělit, jak vakcíny distribuovali. Považují to za součást obchodního tajemství.

Počet zájemců podle lékárníků asi pětinásobně převyšoval počet slíbených vakcín. „Lékárny se proto rozhodly upřednostňovat právě rizikové skupiny pacientů,“ uvedla Štěpková.

Nedostatek vakcín způsobil nebývalý zájem lidí v souvislosti se strachem z ptačí chřipky. Lidé si spojili výzvu k očkování proti obyčejné chřipce se strachem z ptačí chřipky, proti které však vakcína nezabírá.

Faktem však je, že hygienici včetně Víta vakcínu proti obyčejné chřipce i v souvislosti s tou obávanou doporučovali jako alespoň nějakou prevenci. Nejsou proto od věci názory, že se tak především pomohlo farmaceutickým firmám, aby své vakcíny rozprodaly.

V minulých letech nebyl v Česku o očkování příliš zájem – měli jsme jeden z nejnižších počtů očkovaných v Evropě. Loni se podle Víta dovezlo 713 770 dávek, 55 000 z nich se však neprodalo.

Střední Čechy

Vakcíny došly a letos už žádné nebudou
Ohodnoťte tento článek!