Přejít na obsah

Vakcíny leží bez užitku ve skladě

zpět
2.6.2010
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: www.scumdoctor.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: www.scumdoctor.com

 

Jediné očkovací centrum proti takzvané prasečí chřipce v okrese je momentálně na plicní ambulanci vyškovské nemocnice. To má vakcín k dispozici dostatek, jenže lidé je vůbec nechtějí.

„Očkovací látky jsou uložené v lékárně přesně tak, jak podle norem uložené být mají. Co bude dál, těžko říct. Žádné zprávy o dalším využití nemáme. Bohužel, zájem o ně není malý, je přímo nulový. Za poslední měsíc o očkování nikdo nestál,“ prohlásil náměstek zdravotní péče vyškovské nemocnice Stanislav Boček.

Jeho slova jen potvrzuje mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement. „V okrese Vyškov zdravotníci k polovině května aplikovali očkování proti prasečí chřipce sto pětadvaceti lidem,“ vypočítal Klement.

Ke čtrnáctému lednu přitom údaj za Vyškovsko čítal sto deset lidí, kteří se nechali naočkovat. Za čtyři měsíce tak možnost využilo pouhých patnáct lidí. „Ostatní dávky zatím zůstávají uskladněné a naložíme s nimi tak, jak rozhodne ministerstvo zdravotnictví,“ doplnil mluvčí krajského úřadu.

Právě ministerstvo zdravotnictví plánuje vakcíny už brzy z očkovacích center svážet. „V následujících týdnech budeme vakcíny stahovat do centrálního skladu,“ prohlásil ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Další využití vakcín neupřesnil. Necelých pět stovek dávek tak zatím zůstává ležet ve skladě vyškovské nemocnice.

Vakcíny leží ladem a nic nenasvědčuje tomu, že by se našlo jejich další využití. „I přes časté výkyvy počasí další vlna chřipky nepřišla, dál už nepokračovala a žádné výskyty jsme neměli. Nezájem lidí bohužel ovlivnila i negativní reklama, lidé se přestali bát. Pak se oteplilo a období chřipek skončilo,“ pokračoval Boček.

Mizerný zájem lidí potvrdili i samotní lékaři. „Nemám pacienta, který by v posledních týdnech projevil zájem, a hlavně ani během toho největšího humbuku kolem prasečí chřipky se lidé na očkování neptali. Ani jsme vakcíny neobjednávali, protože bychom je zřejmě nevyužili,“ potvrdila praktická lékařka pro děti a dorost Dagmar Čiperová ze Slavkova u Brna.

Navíc se lékaři shodují, že zájem nebyl už v zimních měsících. A to přesto, že na začátku prosince minulého roku mělo hned pět pacientů vyškovské nemocnice podezření na prasečí chřipku. „I my jsme měli na začátku obrovské množství zájemců o vakcíny, ale pak jsme svých deset dávek použili jen s odřenýma ušima,“ popsala před časem praktická lékařka Blanka Chaloupková z Vyškova.

Se samotným očkováním to totiž nebylo tak úplně snadné. „Jedna očkovací ampulka je pro deset lidí. Praktický lékař si tak objednal deset svých rizikových pacientů a třeba den před očkováním jeden z nich zavolal, že o vakcínu zájem nemá. V tu chvíli musel lékař hledat dalšího zájemce. Třeba i u jiného obvodního lékaře. Vakcíny, které mu zbyly, pak posílal do našeho očkovacího centra,“ vysvětlil Boček.


Klíčová slova

Autoři

Michal Kočí, Regionální deník

Komentovat článek: Vakcíny leží bez užitku ve skladě

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné