Přejít na obsah

Vakcíny proti prasečí chřipce za 110 miliónů se vyhodí

zpět
2.6.2010
vakcína, očkování, injekce
zvětšitvakcína, očkování, injekceZdroj: www.opteam24.de

vakcína, očkování, injekce | Zdroj: www.opteam24.de

 

Zhruba 600 000 pandemických vakcín proti prasečí chřipce za zhruba 110 miliónů korun stát bez jakéhokoli užitku vyhodí.

Nebude už je potřebovat, protože pandemický virus A (H1N1) se v populaci už vyskytuje jen málo. Naopak převažuje typ chřipky B. A proti němu pandemická vakcína nechrání. „Pandemickou vakcínu, kterou ČR nakoupila a má v zásobách, už myslím používat nebudeme,“ řekl v úterý Právu profesor Roman Prymula, předseda České vakcinační společnosti.

Vakcína totiž nechrání proti typu B, a tak je nutné na podzim očkovat vakcínou novou, v níž typ B bude obsažen.

„Bude to trojvakcína, v níž bude obsažen jak kmen A(H1N1) tak ještě jiný kmen A a také kmen B, který zřejmě na podzim bude dominantní,“ potvrdil včera Právu hlavní hygienik republiky, doktor Michael Vít.

Zdráhal se ale říct naplno, že stát pandemickou vakcínu bude muset vyhodit.

Podle něho by byla možnost očkovat jak pandemickou vakcínou, tak sezónní. Ale kdo si nechá aplikovat dvě injekce a zbytečně? Vždyť proti prasečí chřipce se nechalo očkovat necelých sto tisíc lidí a to je katastrofálně málo proti tomu, co ministerstvo předpokládalo. Lidé se báli a bojí nevyzkoušené vakcíny, byť ministerstvo tvrdilo, že je vakcína bezpečná a sama ministryně zdravotnictví Dana Jurásková šla v očkování příkladem.

Zemřelo 102 lidí

Stát původně objednal milión vakcín za 210 miliónů korun. Když se ale ukázalo, že zájem o vakcínu je minimální, dohodl se s výrobcem, že 300 000 dávek neodebere a nebude platit penále. Tím ušetřil zhruba 55 miliónů ze státního rozpočtu.

„Na skladech máme asi 600 tisíc dávek. Zatím v nich zůstanou a likvidovat se nebudou, protože mají záruku dva roky,“ řekl Právu Vít. Příští rok už ale budou k ničemu a vyhodit se budou muset. Vniveč tak přijde 110 miliónů korun.

Prymula i Vít soudí, že nákup vakcín byl nezbytný, protože nikdo nevěděl, jak se virus v populaci bude chovat a kolik lidí prasečí chřipka schvátí. Podle oficiálních údajů ji v ČR dostalo 2477 osob a 102 lidí na ni zemřelo. Na běžnou sezónní chřipku a komplikace s ní přitom ročně umírá zhruba 2500 lidí.


Komentovat článek: Vakcíny proti prasečí chřipce za 110 miliónů se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vakcíny proti prasečí chřipce za 110 miliónů se…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Leo Ach jo  | 3. 06. 2010 10:33

Pokud by MZ ČR objednalo málo vakcín a pandemie by propukla, čelilo by kritice, že ČR nebyla dostatečně připravena (kdo z nás by si takové rozhodnutí chtěl vzít na triko), takto zase čelí kritice, že nakoupila zbytečně mnoho vakcín. Poučme se z chyb - příště by to chtělo vyjednat lepší smluvní podmínky pro případ nevypuknutí pandemie apod. Veškerý humbuk okolo je věc druhá.

MXT Zmrdeček  | 2. 06. 2010 18:38

...a sama ministryně zdravotnictví Dana Jurásková šla v očkování příkladem. M.Vít Sám zmrdeček šel na druhou stranu příkladem cca 9 900 000 lidí. Ach jo. Pán zapoměl :D

Apech Nebojte přátelé,  | 2. 06. 2010 17:58

pro letošek už začíná hrozit virus chřipky B . Na ni samozřejmě vakcína proti prasečí není účinná. Takže bude třeba zase nová vakcína. Topolánek se Šnajdrem už jistě rozjíždějí někde výrobu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné