Vášně kolem nemocnic se stupňují

Odpor lékařů regionálních nemocnic Karlovarského kraje proti jejich fúzi se stupňuje. Kromě nemocnice v Karlových Varech, kde většina lékařů se slučováním nemocnic nesouhlasí, v posledních dnech výrazně zhoustla atmosféra i v nemocnici v Chebu…

Proti plánům vedení Karlovarského kraje se zde postavil sbor primářů.

Přednostové oddělení chebské nemocnice se tak po svém úterním jednání postavili do jedné řady s chebskými městskými zastupiteli a v podstatě kopírují jejich usnesení:

„Kolegové primáři se ztotožňují s usnesením chebských zastupitelů, kteří požadují od krajského úřadu, aby okamžitě pozastavil přípravy slučování nemocnic do schválení zákona o neziskových nemocnicích,“ vysvětlil postoj primářského sboru ředitel chebské nemocnice Ilja Horník.

Ten byl pověřen informovat o vývoji situace v nemocnici náměstka hejtmana pro zdravotnictví Jiřího Mutinského.

„Náměstka Mutinského jsem už informoval. Atmosféra v nemocnici není dobrá. Popravdě řečeno, nyní se rozhoduje o celé další budoucnosti zdravotnictví v regionu. Snažím se proto hlavně tlumit vášně,“ dodal ředitel Horník. Jak sám uvedl, žádnou petici Mutínskému nepředával, jak se někdy tvrdí.

Ve zdravotnické veřejnosti na Chebsku se mluví o celkově velmi špatné situaci a nespokojenosti lidí. Jako příklad je uváděn vývoj v nemocnici v Plané i způsob, jakým byla bez konzultací s odborníky narychlo naplánována fúze nemocnic v kraji.

K požadavku chebských přednostů oddělení se chtějí přidat i karlovarští primáři. Chtějí v následujících dnech zorganizovat společné setkání i s kolegy ze Sokolova a projednat vývoj situace.

„Zastupitelé města chtějí pozastavit fúzi nemocnic až do doby nabytí platnosti zákona o neziskových nemocnicích,“ řekl chebský místostarosta Václav Jakl (ODS).

„Samostatnost ale může nemocnici v Chebu zahubit. Město její provoz neutáhne. Jeden subjekt je pro ni záchranou,“ varoval místostarosta Jakl.

Svůj názor k připravovanému zákonu uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Ten totiž v úterý navštívil karlovarskou nemocnici na pozvání kraje a jejího vedení. Na rozdíl od svého jmenovce a místopředsedy vlády Bohumila Sobotky nebyl z nemocnice vykázán do Thermalu a jeho návštěva mezi lékaři nebyla hejtmanem Josefem Pavlem označena za velmi podivnou a ukazující spíše na provokaci.

„Návrh, který před námi leží, je špatný, v některých bodech dokonce protiústavní,“ konstatoval Přemysl Sobotka. Senát prý bude do návrhu zapracovávat připomínky, které vznesli hejtmani za ODS.

„Výsledek jednání se dá každopádně očekávat až koncem dubna, kdy zákon udělá takzvané kolečko ze Senátu do Poslanecké sněmovny a k prezidentovi,“ dodal Sobotka.

„Naším prvotním úkolem je starat se o pacienty. To, jakou právní formu bude naše zdravotnické zařízení mít, je až na druhém místě,“ poznamenal k situaci fúze nemocnic Karlovarského kraje ředitel chebské nemocnice.

Chebský deník

Ohodnoťte tento článek!