Vavroušek: Nemocnice chci jako neziskovky

Titulní obrázek

Šternberský zastupitel a bývalý ředitel tamní nemocnice, občanský demokrat Vítězslav Vavroušek si myslí, že krajské nemocnice, pokud nové vedení kraje bude hledat cestu změny stávající formy fungování nemocnic, by už neměly působit jako akciové společnosti, ale neziskové…

Podle něj klidně ve stávajícím nájemním vztahu s Agelem, pokud o to bude stát. „Převést je na neziskovky je podle současného zákona možné a v případě nemocnic je to forma bezpečnější,“ míní.

Jak se jako lékař a ředitel šternberské nemocnice díváte na sliby ČSSD, které před volbami dala v oblasti zdravotnictví?

Ať je splní… Hlavně ještě před tím, než je dala, si měla nechat prověřit, zda jsou reálné.

Každopádně já neznám dodatky smluv s Agelem. Vím, že tam nějaké body o vypovězení jsou. Jestli ale nastala situace, která umožňuje jejich vypovězení, to musí posoudit krajská rada.

Pokud jde o formu fungování nemocnic, jaký názor zastáváte?

Pokud jde o významná zdravotnická zařízení, mělo by jít o neziskovou veřejnoprávní instituci. Zabývám se tím deset let a názor jsem nezměnil.

To by se každopádně asi musela vypovědět smlouva se soukromým provozovatelem.

Ne. Forma nemá s nájemním vztahem co dělat. Pokud by se na neziskovce shodly obě strany, mohl by pokračovat. Přechod na neziskovku podle stávajícího, i když nedokonalého zákona je možný.

V čem by byla forma neziskové organizace pro nemocnici lepší? Pro soukromou firmu by to možná nebylo moc zajímavé…

Je jiné rozdělení zisku, kdy třetina jde do investic a dvě třetiny do rezervního fondu – na horší časy. Nezisková organizace nemůže podnikat, ale zase má přístup na veřejné rozpočty a daňové úlevy, což je významná kompenzace. Tím, že nesmí podnikat, je tato forma mnohem bezpečnější, což je v případě zdravotnictví hodně důležité.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!