Vážně nemocným lidem může být odebrán řidičský průkaz na základě oznámení lékaře

…na základě oznámení praktického lékaře a popřípadě i doporučení odborníka musí každý člověk, jehož zdravotní stav nedovoluje, aby dále řídil motorové vozidlo, odevzdat buď dočasně nebo trvale svůj řidičský průkaz…

Pod pravomoc okresních úřadů přešla letos povinnost odejmutí řidičského průkazu v případě zdravotní nezpůsobilosti k řízení motorového vozidla. Znamená to, že na základě oznámení praktického lékaře a popřípadě i doporučení odborníka musí každý člověk, jehož zdravotní stav nedovoluje, aby dále řídil motorové vozidlo, odevzdat buď dočasně nebo trvale svůj řidičský průkaz.

Referát dopravy a silničního hospodářství zatím ještě letos nikomu kartičku opravňující k řízení auta kvůli zdravotním problémům neodebral. „Jsme povinni průkaz zadržet až do doby, než se dotyčný uzdraví. Potvrzení vydává praktický lékař, popřípadě přidá svůj posudek i odborný. Nařízení je pochopitelné, platí už delší dobu,“ uvedl vedoucí referátu Václav Štol.

O oprávnění tak například mohou přijít narkomani, lidé s epilepsií, či starší občané nebo lidé po úrazu, kterým jejich stav nedovoluje plně se věnovat řízení. „Důchodci chodí pravidelně na prohlídky. První absolvují půl roku před dosažením šedesáti let, druhou pak v pětašedesáti, třetí o tři roky později a poté vždy za dva roky,“ vysvětlil vedoucí referátu dopravy.

Lékař je povinen zakročit, pokud zjistí, že dotyčný člověk vzhledem ke svému stavu není schopen vozidlo řídit. Jedná se také o případ, kdy pacient začne pravidelně nosit brýle. „Záleží na tom, jestli se lidé, kteří chtějí za každou cenu jezdit, nebudou lékaři vyhýbat. Ti mají totiž například i právo doporučit odnětí řidičského průkazu na doživotí, pokud se jedná třeba o nevyléčitelnou nemoc. Lékař nás vždy o tomto kroku informuje, takže když dotyčný člověk nepřijde odevzdat průkaz, předvoláme si ho, nebo i předvedeme,“ řekl Václav Štol.

Dočasně zadržené průkazy pak dopravní inspektorát vydává zpět. „Nedávno jsme například vraceli řidičský průkaz ženě, která se dva roky léčila a nyní donesla potvrzení, že je již v pořádku,“ dodal vedoucí referátu dopravy a silničního hospodářství.

Jana Šuleková, Kladenský deník, 18.04.2001

Ohodnoťte tento článek!