Ve „fakultce“ šetří diskriminaci lékařů, kteří si dělají atestaci

Královéhradeckou fakultní nemocnici, stejně jako řadu dalších fakultních nemocnic v celé republice, si vzala na paškál inspekce práce. Důvod je jednoduchý: Podezření, že jejich ředitelé uzavírají nevýhodné pracovní smlouvy se soukromými lékaři, kteří si zde dělají atestace, jež potřebují pro své praxe.

„Prověřujeme pracovní smlouvy a podmínky, za jakých zde tito lékaři pracují. Jen v královéhradecké fakultní nemocnici prošetřujeme zhruba padesátku případů. Máme podezření, že ačkoliv podle smluv mají odvést jen například desetinový úvazek, pracují zde ve dne v noci a zadarmo,“ uvedl ředitel východočeského inspektorátu práce Jaroslav Nečas.

Ředitelé fakultních nemocnic mohou podle něj zneužívat situace, kdy vědí, že lékaři atestaci potřebují, a proto na nevýhodné podmínky přistoupí.

Lékařům připravujícím si atestaci, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, podobné riziko nehrozí. Běží jim plat z domovské nemocnice, kde mají uzavřenou pracovní smlouvu na plný úvazek.

Tato nemocnice na uvolnění svého lékaře doplácí, fakultní nemocnice si naopak zadarmo pomůže. To však inspektorátu nevadí – lékařům plat běží.

„Výsledky kontrol zatím nemáme, ale nemyslím si, že bychom se dopustili závažnějších prohřešků,“ řekl ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

„Více říct nemůžeme, na nějaké výstupy z kontrol je brzy,“ dodal Nečas.

Ohodnoťte tento článek!