Ve škole už děti kouří méně

Podle průzkumů libereckých hygieniků kouří pravidelně pětina žáků základních škol. První cigaretu vyzkouší už v jedenácti letech. Ubývá však žáků, které učitelé dopadnou při kouření přímo ve škole…

Dvacet procent žáků základních škol na Liberecku pravidelně kouří. Dokazují to výsledky průzkumu okresní hygienické stanice. Z anonymních dotazů vyplynulo, že malí kuřáci vykouří v průměru 35 cigaret týdně. „Počty pravidelných kuřáků se zvyšují. Navíc před dvěma lety kouřily děti týdně v průměru o jedenáct cigaret méně než loni,“ uvedla Ivana Suková z oddělení veřejného zdraví okresní hygienické stanice.

Dívky podle ní začínají kouřit asi v jedenácti letech, chlapci o něco dříve. Údaje potvrzují i učitelé s tím, že ubývá žáků, které dopadnou při kouření přímo ve škole. Ředitelka 1. základní školy Olga Marklíková v Jablonci nad Nisou uvedla, že naposledy přistihl učitel chlapce při kouření na záchodě před šesti lety a na začátku loňského roku nabízel jeden ze starších žáků mladším dětem cigarety před školou.

„Ve škole už děti nekouří, ale často je potkám na ulici s cigaretou v puse. Když nestačí utéct, napomenu je. Zkoušel jsem také jednat s rodiči, zatím bez výsledku. Dětem škodlivost kouření vysvětlujeme, samotná škola to ale nevyřeší. Marně jsem třeba žádal tanvaldské trafikanty, aby dětem neprodávali cigarety,“ uvedl ředitel základní školy v Tanvaldu Miroslav Šír.

Právě výchova ve školách je ale podle Ivany Sukové důležitá. „Kuřáků je o sedm procent méně ve školách zapojených do preventivního programu Kouření a já. Na Liberecku se ale s metodikou protikuřácké výchovy seznámilo zatím jen osmnáct pedagogů,“ řekla Suková.

Ředitel školy v Liberci-Vesci Josef Jiroušek tak optimistický není, neboť preventivní protikuřácký program tu zatím nezapůsobil. „Z učitelů nikdo nekouří a dětem škodlivost kouření vysvětlujeme. Co ale mám říci matce, která přijede pro syna před školu, a ten zapálí v autě cigaretu jí i sobě? Příklad rodičů zůstává nejdůležitějším způsobem ovlivňování dětí.“

Ohodnoťte tento článek!