Přejít na obsah

Ve sněmovně se scházejí návrhy na změny v reformě zdravotnictví

zpět
17.8.2011
poslanecká sněmovna, parlament
zvětšitposlanecká sněmovna, parlamentZdroj: www.psp.cz

poslanecká sněmovna, parlament | Zdroj: www.psp.cz

 

Ve sněmovně se už scházejí pozměňovací návrhy k vládním předlohám reformujícím zdravotnictví. Ve zdravotnickém výboru se bude příští týden debatovat například o úpravě interrupcí nebo o délce dojezdové doby záchranné služby k pacientům.

Z jedné z novel s největší pravděpodobností vypadne nesouvisející ustanovení, které by umožnilo úřadům dál tajit platy a odměny úředníků. ČTK to řekli předseda a místopředseda výboru Boris Šťastný (ODS) a Jiří Štětina (VV).

Poslanci nyní projednávají tři reformní kodexy. Jde o návrh zákona o zdravotních službách, předlohu o speciálních zdravotních službách a návrh zákona o záchranné službě. První dva odolaly návrhu opozice na zamítnutí už v prvním čtení. Reforma přináší i takzvaný změnový zákon a novelu o veřejném zdravotním pojištění.

Několik pozměňovacích návrhů už dorazilo i k návrhu zákona o zdravotních službách. Podle Šťastného, jenž je zpravodajem tisku, nejsou rázu, že by měly reformu zlikvidovat. „Musí se napsat lépe interrupce, musí se opravit řada věcí týkajících se přeregistrace,“ uvedl. Změny, které by reformu zbořily, podle něho budou bez šance.

Legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek ČTK řekl, že podle poslední dohody by interrupce v tomto reformním balíku neměly být nově upraveny. Budou až v jiné normě. Ministerstvo je mělo v návrhu zákona o speciálních službách, strhla se ale debata o interrupcích pro cizinky, tak je vyřadilo. „Do (obecného) zákona o zdravotních službách dáme odkaz, že platí úprava z 80. let a že je to jedna ze zdravotních služeb,“ uvedl.

Ze změnového zákona navrhne Šťastný vypustit ustanovení změny zákona o poskytování informací, které by vedlo k utajování úřednických platů a odměn. „To zlikvidujeme na výboru,“ řekl jeho předseda. Už dnes navrhl poslancům vypustit z předlohy ustanovení na žádost Jana Vidíma (ODS) branný a bezpečnostní výbor.

Pozměňovací návrhy se scházejí také k předloze o záchranných službách, která mimo jiné zvyšuje mezní dobu pro dojezd sanitky k pacientovi o pět na 20 minut. Podle zpravodaje tisku ve výboru Štětiny o tom ještě bude diskuse, osobně se přiklání k ponechání 15 minut. „Bojíme se ale právníků, kteří si už nyní stěžují, že záchranka přijela za 16 minut,“ uvedl.

Výbor zřejmě předlohu upraví tak, aby se do krajského systému záchranných služeb mohli zapojit na základě smlouvy i soukromí provozovatelé. Další návrh se týká například sociálních podmínek záchranářů. Měly by být stejné, jako je mají členové ostatních složek integrovaného záchranného systému.

Obecnou debatu s takzvaným načtením pozměňovacích návrhů k předlohám povedou členové výboru v úterý. Hlasovat by o nich měli na dalším zasedání ve čtvrtek. Sněmovna by mohla projednat reformní zdravotnické zákony ve druhém a zřejmě i třetím závěrečném čtení na schůzi, která by měla začít koncem srpna.


Komentovat článek: Ve sněmovně se scházejí návrhy na změny v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ve sněmovně se scházejí návrhy na změny v…

Komentáře

1 komentář
BOB Neděláte reformu zbytečně?  | 17. 08. 2011 13:12

Zdravotnictví musí být vstřícné k lékařům a jejich pacientům, musí být posazeno na přirozených vztazích, na svobodě lékaře léčit svého pacienta podle jeho potřeb a na osobní odpovědnosti pacienta za prolacení zdravotní péče. Pokud vím, nic z toho nemáte v té vaší "reformě".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné