Přejít na obsah

Ve státních nemocnicích loni rostly platy rychleji a byly vyšší

zpět
7.7.2010
lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví
zvětšitlékař, peníze, stetoskop, zdravotnictvíZdroj: diepresse.com

lékař, peníze, stetoskop, zdravotnictví | Zdroj: diepresse.com

 

Lékařům a sestrám ve státních nemocnicích s tarifními tabulkami rostly loni platy rychleji a byly vyšší než v akciových společnostech, kde tarify nejsou. Lékaři ve státních nemocnicích měli v průměru měsíčně o 1500 korun a sestry o 4000 korun více.

Uvádí to na svém webu Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Lékař s tarifním platem si přišel měsíčně na 48.723 korun, sestra na 26.261. Lékař v akciové společnosti měl 47.266 korun, sestra 22.371. Ve státních nemocnicích stouply loni platy o 7,6 procenta, v akciových společnostech o 6,8 procenta.

Průměrný plat zaměstnance ve státním zdravotnictví loni činil podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 26.750 korun, průměrná měsíční mzda v akciovkách 22.840. Průměrná mzda v národním hodpodářství byla 23.488 korun.

Budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s růstem platů lékařů a sester v letošním roce nepočítá. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se dočkají příští rok, až budou zrušeny platové tarify.

Lékařský odborový klub i Česká lékařská komora však rušení tarifů odmítají, povede to prý k poklesu platů. Argumentují čísly z akciovek. Hrozí hromadnými výpověďmi nemocničních lékařů, pokud nedostanou přidáno. Nečas tvrdí, že ředitelé nemocnic dostanou po zrušení tarifů volnou ruku, takže budou moci lépe zaplatit kvalitní pracovníky.

Loni bylo podle tarifních tabulek odměňováno 93.714 lidí, to je 39 procent všech pracovníků ve zdravotnictví. Procento lidí s tarifním platem každoročně klesá, souvisí to s převodem krajských nemocnic na akciové společnosti.

Tarif v platu lékaře tvořil loni 48,1 procenta, větší část příjmu měl za další práci - 12,3 procenta byly odměny, 11,1 procenta osobní příplatek a 9,9 procenta přesčasy.

Z celkového počtu 12.216 lékařů s tarifním platem bylo 56 procent ve 14. platové třídě s průměrným platem 56.459, tarif byl 25.880 korun. Zhruba 22 procent lékařů s tarifním platem naopak bylo ve 12. platové třídě s průměrným platem 32.584, tarif byl 17.885 korun.

Průměrný příjem sester s tarifním platem byl poloviční oproti lékařům, tarif tvořil přes 62 procent platu. Loni bylo zařazení sester do platových tříd jednorázově navýšeno, jejich příjmy tím zhruba o 2000 korun stouply.

Lékařské odbory i komora dlouhodobě požadují, aby zdravotnictví mělo samostatnou platovou tabulku, tím by se odměny ve státních i soukromých zařízeních a akciových společnostech sjednotily. Pokud budou zrušeny platové tarify, jak si představuje příští koalice, měly by podle odborů být alespoň stanoveny minimální hranice, pod které nesmí plat zdravotníka klesnout.


Komentovat článek: Ve státních nemocnicích loni rostly platy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Ve státních nemocnicích loni rostly platy…

Komentáře

další 2 komentáře
Schnapka MUDr Pantátové "nahoře"  | 8. 07. 2010 01:41

..přeci potřebují "chudákům klientům" "ubohým pacientům-rukojmím" ukázat kterak báječně si žije "průměrný" doktor (A co potom ti primáři a profesoři...?) Tak oni berou takovej peníz a ještě se budou bouřit !! Ano, vážení, média veřejnost fest masírují - dokonce i někteří z mých vlastních příbuzných si myslí jaký prachy bereme.. ..výsměch ? nebo k pláči ? Nevím Ale určitě -pardon - k zblití !!!

L S  | 7. 07. 2010 16:38

Neskutečné! Opět uvádějí částky včetně přesčasové práce! Průměrný plat 46000,- KČ pro lékaře?? Ale za kolik úvazků, za kolik hodin trávených v praci!! Povětšinou se jedná o plat či mzdu za více než 1,5 úvazku. To je stejné, jako kdyby uváděli plat uklízečky 30000,- KČ (a ona by pracovala 7 dní v týdnu pro 3 firmy od rána do večera, ale toto by zamlčeli, jako u lékařů). Velmi šikovná práce s veřejným míněním.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné