Ve Strakonicích našli v babyboxu šestidenního chlapce

Babybox v Jablonecké nemocnici

Ve strakonickém babyboxu zdravotníci našli šestidenního chlapce. Je v pořadí už 60. dítětem, které v Česku někdo odložil do vyhřívané schránky. Chlapec je zdravý a dostal jméno Tomáš Strakonický. Křestní jméno je na počest ředitele tamní nemocnice, řekl zakladatel sítě babyboxů v ČR Ludvík Hess.

Podle něj byl chlapec oblečený a u babyboxu zůstal i kočárek, ve kterém byl zřejmě přivezen. Tomáš je zároveň prvním dítětem, které lékaři ve strakonické schránce našli. V rámci celé republiky vylepšil skóre kluci versus holky na 24 : 36.

V zemi je 46 babyboxů, z toho poslední byl otevřen v září v Hradci Králové. V Jihočeském kraji jsou v provozu tři vyhřívané schránky, připomněl Hess.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity. Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu.

Ohodnoťte tento článek!