Ve Svémyslicích vzniká privátní centrum pro válečné veterány

Ve Svémyslicích u Prahy vzniká první specializované privátní centrum komplexní péče pro válečné veterány. Projekt za 110 až 130 milionů korun, který financují i zbrojařské firmy, nabídne nové možnosti v péči o české i zahraniční válečné vysloužilce, sdělili včera ČTK členové správní rady nadačního fondu REGI Base I.

Cílem nadačního fondu je právě výstavba jedinečného zařízení, které nabídne komplexní péči a ucelenou rehabilitaci veteránům s tělesným postižením. Bude propojovat všechny aktivity v oblasti sociální, zdravotní a kulturně vzdělávací. „Vše bude pod jednou střechou. Současná síť zařízení je nedostatečná a není komplexní,“ vysvětlil Pavel Borovský z nadace.

Léčebná část bude vybavena špičkovým zařízením. Chybět nebude například specializované robotické a kybernetické centrum pro amputované. „Aplikovat se zde budou například robotické končetiny ovládány vůlí, které budeme mít z amerického Motorlabu nebo speciální mozkem ovládané protézy z japonsko-americké technologie,“ uvedl Hynek Čech z nadačního fondu.

V centru obce je zatím vybudována hrubá stavba bytové části. Vzniknou zde bytové jednotky pro dlouhodobě léčené klienty i pokoje hotelového typu pro pobyt rodinných příslušníků a návštěvníků. Proto autoři myšlenky hledali lokalitu blízko vojenského letiště Kbely. V areálu bude 12 až 14 pokojů, některé i vícelůžkové. „Komplex bude sloužit také jako odlehčovací služba,“ připomněl Čech.

Centrum bude otevřeno i pro novodobé veterány jak z členských států NATO, tak i z jiných světových ozbrojených složek. „Veterány chceme posílat i do jiných léčeben ve světě, vždy podle toho, jaký typ zranění budou mít. Naše centrum zase budeme nabízet vojákům ze spojeneckých armád,“ řekl ČTK Borovský.

„REGI Base vzniká bez finančního přispění státu, takže naše počáteční pozice byla ztížena,“ uvedla předsedkyně správní rady nadace Darja Pinkavová. Obec Svémyslice naopak projekt podporuje, podle místostarosty Pavla Zámečníka jde spíše o pomoc nadaci než finanční příspěvky. „Vytypovali jsme pozemky, kde by mohl komplex vyrůst. Pak jsme zprostředkovali kontakt s developerem,“ uvedl Zámečník.

Inspirací pro vznik projektu byl nadpraporčík ve výslužbě Jiří Schams přezdívaný REGI, který byl těžce zraněn sebevražedným atentátníkem 17. března 2008 při plnění úkolu v městečku Gerešk v Afghánistánu. Nejprve byl v kómatu, paky čtyři měsíce v umělém spánku a lékaři mu nedávali moc šancí na přežití. Dnes je na vozíku, není soběstačný. Za všechno může střepina, která mu stále zůstává v mozku. Proto má porušenou motoriku a koordinaci. Na konci září se chystá do sanatoria na Krymu, kde se léčí poranění hlavy. Podle Hynka Čecha používají v sanatoriu takové rehabilitační postupy, že je veteránův stav možné údajně zlepšit až o 80 procent.

Ve Svémyslicích vzniká privátní centrum pro válečné veterány
Ohodnoťte tento článek!