Ve většině nemocnic ve Zlínském kraji se loni narodilo více dětí

Ve většině porodnic ve Zlínském kraji loni přibylo narozených dětí. Více dětí než v roce 2013 přišlo na svět ve Vsetíně, Uherském Hradišti, Kroměříži i Valašském Meziříčí. Jen zlínská krajská nemocnice eviduje mírný úbytek narozených dětí, přišlo jich tam však na svět nejvíce v kraji, 2323, o osm desítek méně než v roce 2013, zjistila ČTK.

V Uherskohradišťské nemocnici loni pomohl personál na svět 1176 dětem, o rok dříve jich bylo 1095. „Loni se u nás narodilo 613 chlapečků a 563 děvčat. U 188 matek byl proveden císařský řez, narodilo se také 12 dvojčat,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Postupně se podle ní zvyšuje průměrný věk rodiček. „Loni činil 30,5 let, v roce 2000 to bylo 23,8 let,“ podotkla Lipovská.

Ve Valašském Meziříčí se loni narodilo 813 dětí při 802 porodech. „Je to o pět dětí více oproti roku 2013. Na přelomu měsíců července a srpna jsme z důvodu rekonstrukce měli na měsíc uzavřené oddělení, je tedy více než pravděpodobné, že pokud by nebyl režim gynekologicko-porodnického oddělení omezen, porodnost by byla mnohem vyšší,“ uvedla staniční sestra oddělení Andrea Dočkalová.

V nedalekém Vsetíně porodníci napočítali za celý rok 742 porodů, při kterých se narodilo 745 dětí, je to o 32 porodů více než v roce 2013. „Od roku 2006 má počet porodů ve Vsetíně dlouhodobě rostoucí trend. Zatímco před deseti lety se počet porodů i narozených dětí pohyboval kolem 500, dnes již významně překročil 700. Do Vsetínské nemocnice jezdí rodit nejen ženy ze Vsetínska a Hornolidečska, ale stále častěji také z Rožnovska, Vizovicka, Valašskokloboucka a dalších regionů,“ uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Také v Kroměřížské nemocnici přibylo porodů, loni jich bylo 588, o rok dříve 573. Ve zlínské krajské nemocnici, která se zaměřuje na superspecializovanou péči o patologická a riziková těhotenství, loni přibylo porodů rodiček s vysokým krevním tlakem a interními chorobami, také žen s těžkými hematologickými poruchami.

Ohodnoťte tento článek!