Ve Vrchlabí chtějí založit vlastní pojišťovnu

Titulní obrázek

Vlastní zdravotní pojišťovnu hodlá založit Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí. Právu to sdělil její ředitel Vladimír Dryml. „Pojišťovna může začít fungovat, jakmile složíme padesát miliónů korun a vyřídíme všechny úřední formality. Název už máme, ale prozatím ho nechci prozrazovat…“ potvrdil bývalý náměstek ministra zdravotnictví Dryml…

i>Česko-německá horská nemocnice Krkonoše obnovila dlouho marná jednání s VZP

který tak chce především posílit konkurenci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Dryml na ministerstvu vedeném Davidem Rathem (ČSSD) spravoval mimo jiné agendu spojenou se zdravotním pojišťěním.

Dohodli se na úhradě

„Založení vlastní pojišťovny opravdu zvažujeme. Jasno bude do tří neděl. Jde hlavně o to, aby občané spádové oblasti Vrchlabska měli zajištěnou kompletní zdravotní péči s veškerou administrativou,“ potvrdil spolumajitel vrchlabské nemocnice Alexander Seidl.

„Určitě to ale neděláme proto, že to je dobrý byznys a já si tak mohl posléze založit nějakou firmu v Irsku, kam bych si nechával posílat faktury,“ podotkl žertem Seidl.

Nemocnice ve Vrchlabí se zároveň ve středu po skoro půlročních tahanicích dohodla s VZP na úhradách veškeré péče za prvních pět měsíců letošního roku. „Dohodli jsme se na oboustranně přijatelném řešení,“ potvrdil ředitel královéhradecké pobočky VZP Pavel Pechánek.

Dohodu přijatelnou pro nemocnici ve Vrchlabí i VZP lze po dlouhé době považovat za první krok k možnému podpisu dosud chybějící smlouvy mezi oběma partnery.

Pojišťovna zatím s nemocnicí ve Vrchlabí nepodepsala smlouvu o poskytování zdravotní péče. Podmínky, které si dává nemocnice, údajně převyšují možnosti VZP.

„Jsme nadále ochotni o podmínkách smlouvy jednat a věřím, že nakonec dospějeme k dohodě jako v případě úhrad péče za skoro celé první pololetí letošního roku,“ prohlásil Dryml.

Nemocnice ve Vrchlabí nadále odmítá vybírat regulační poplatky za děti a mládež do 18 let. Dryml to považuje za jeden z důvodů odmítavého stanoviska VZP.

Poplatky do konce letošního roku neplatí ani klienti VZP ochotní přímo v nemocnici za několik minut změnit zdravotní pojišťovnu. Zákonem stanovené regulační poplatky hradí za vrchlabské pacienty sponzor.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!