Ve Vsetíně se podepisuje petice za porodnici

Petice

Na Vsetínsku začala podpisová akce za udržení zdravotní péče, podepsat se dá na 25 místech v celém regionu.

Nejen ve Vsetíně, ale i v okolních obcích mohou lidé podepsat petici za zachování porodnice ve Vsetínské nemocnici.

„Nejde jen o Vsetín, místní nemocnice poskytuje služby pro všechny lidi v regionu,“ uvedl iniciátor petice Zdeněk Vejpustek, který je i zastupitelem Vsetína.

Impulzem pro sepsání petice byly informace o plánovaném rušení porodnic s nižším počtem porodů, což by mohlo ohrozit také nemocnici ve Vsetíně.

„V petici ale protestujeme proti jakémukoliv omezení zdravotní péče. To, že jsme se rozhodli správně, nám potvrdily i nedávné dohady o zrušení infekčního oddělení v nemocnici,“ vysvětlil Vejpustek.

Petice má upozornit na problémy ve zdravotnictví a vyjádřit podporu současnému rozsahu poskytování služeb. Petiční archy najdou lidé v nákupních střediscích, samotní iniciátoři petice budou podpisy sbírat i osobně a obcházet domy. Ve Vsetínské nemocnici zatím tyto aktivity považují za předčasné.

„Petice spíš vyvolává dojem, že se nemocnice zavírá. To ale vůbec nepřipadá v úvahu,“ uvedl ředitel špitálu Martin Metelka. „Zatím jde jen o diskusi kolem počtu porodů a vyhláška o časové dostupnosti zdravotní péče se připravuje. Všeobecná zdravotní pojišťovna bude mít do poloviny roku teprve připravená pravidla pro další spolupráci.“

Zároveň ale ředitel připustil, že ekonomická situace zdravotnického zařízení dobrá není.

„Trvale se potýkáme s vysokými závazky vůči dodavatelům. Problém řešíme společně s naším majitelem, kterým je kraj, a pracujeme na úsporných opatřeních v našem zdravotnickém zařízení,“ podotkl Metelka.
V minulých dnech nemocnice odvrátila uzavření infekčního oddělení. Chybějí totiž specializovaní lékaři, kteří by mohli právě tuto práci vykonávat.

„Plánovali jsme, že oddělení ukončí provoz. Nakonec jsme se dohodli, že zůstane zachované, takže pokračuje ve své činnosti,“ uvedl Metelka.

Specializaci v oboru infekčního lékařství má totiž pouze místní primářka oddělení a už není, kdo by ji zastoupil. Aktuálně stav ředitel nemocnice vyřešil doplněním personálu lékaři z jiných oborů.
„Natrvalo taková situace není udržitelná. Máme jediného odborníka na infekční onemocnění, který musí být stále na telefonu,“ připustil.

Ohodnoťte tento článek!