Ve Vysokém Mýtě by mělo vzniknout dialyzační středisko

Zástupci Vysokého Mýta podepsali smlouvu s vítězem výběrového řízení na vybudování dialyzačního střediska v areálu místní nemocnice.

Soutěž vyhrála společnost Fresenius Medical Care. Středisko bude mít deset lůžek ve větším sále a jedno v menším sále vyhrazené pro případy infekce, uvedl v tiskové zprávě Petr Bidlo z firmy Fresenius Medical Care. Radnice ale musí řešit žalobu konkurenční firmy.

Pacienti z Vysokého Mýta a okolí dosud musejí za dialýzou dojíždět jinam, většinou každý druhý až třetí den. Nové středisko by se mělo otevřít v prvním čtvrtletí příštího roku a bude určeno zejména lidem z Vysokomýtecka, Vraclavska, Choceňska a Litomyšlska.

Středisko bude také moci spolupracovat s nemocnicí při péči o pacienty s akutním selháním ledvin. To nejčastěji nastává v případech různých otrav nebo při selhání více orgánů najednou.

Náklady na stavební práce spojené s rekonstrukcí prostor pro dialyzační středisko dosáhnou odhadem 18,5 milionu korun. Dalších 12 milionů korun si vyžádá zdravotní technologie, výpočetní technika a další vybavení včetně nábytku.

Objekt nemocnice je ve vlastnictví města, zdravotnické zařízení zřizuje Pardubický kraj. Akutní lůžková péče byla v Mýtě utlumena v roce 2004 přechodem na nemocnici následné péče, která poskytuje také některé ambulantní zdravotní služby.

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) podal konkurenční investor B. Braun Avitum, který měl středisko původně zřídit, na radnici žalobu pro porušení předsmluvní dohody. Chce se soudit o 20 milionů korun. Vloni v dubnu obdržela firma od města rozhodnutí, že souhlasí s pronájmem prostor v nemocnici a zahájila kroky k otevření střediska. Potom však radnice vyhlásila nové výběrové řízení, což bylo podle společnosti nezákonné, protože původní výběrové řízení nebylo uzavřeno.

Ohodnoťte tento článek!