Ve zdravotnictví platí tři nové vyhlášky a nový zákoník práce

Titulní obrázek

Ve zdravotnictví platí ode dneška tři nové vyhlášky a nový zákoník práce. Vyhláškami upravil ministr Tomáš Julínek (ODS) úhrady péče a léků a uzavírání smluv se zdravotními pojišťovnami. Nemocnice se od ledna musejí vypořádat s novým zákoníkem práce…

Praha – který omezuje počty přesčasové práce lékařů v souladu s normami EU.

Na tři nové vyhlášky chce podat ústavní stížnost Julínkův předchůdce ve funkci David Rath (ČSSD). Vytýká mu, že ve vyhlášce o úhradách léků zvýhodnil jednu firmu, když zavedl úhrady Herceptinu pro ženy v časné fázi rakoviny prsu.

Špatná je podle něj i Julínkova vyhláška o rámcových smlouvách, které jsou vzorem smluv pro jednotlivé druhy péče. Podle Ratha povede tato vyhláška k nejistotě zdravotnických zařízení, protože ruší trvalý smluvní vztah.

S kritikou situace vystoupila i Asociace českých a moravských nemocnic. Varovala, že lůžková zařízení nemají dosud uzavřené smlouvy podle nové vyhlášky o rámcových smlouvách, a tak je prý ohrožena péče.

Podle ředitel VZP Pavla Horáka jsou již v informačním systému VZP všechny smlouvy prodlouženy, péči nemocnicím VZP uhradí.

Nový zákoník práce vítají odboráři i Česká lékařská komora, naproti tomu ředitelé nemocnic a ministerstvo zdravotnictví by dali přednost tomu, aby kodex zahrnující evropské právo byl odložen.

Podle propočtů ministerstva bude chybět v Česku 2000 lékařů, problémy budou mít nemocnice a některé záchranné služby. Julínek chce získat chybějící lékaře z ciziny.

ČTK

Ve zdravotnictví platí tři nové vyhlášky a nový zákoník práce
Ohodnoťte tento článek!