Ve zlínské nemocnici chybí personál, uzavřeno je 37 lůžek

Ilustrační foto

V centru klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) je kvůli nedostatku personálu uzavřeno 37 z celkem 166 lůžek.

Prvních 21 lůžek ubylo loni v srpnu, dalších 16 letos začátkem února. Centru chybí nelékařský personál, podle Sládka nejsou momentálně na trhu práce zdravotní sestry. Centrum klinické gerontologie má optimálně 166 lůžek. Je umístěno v několika objektech, zahrnuje léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN), následná ošetřovatelská lůžka a sociální lůžka. „Situace není dobrá. V centru chybí 12 sester a osm sanitářů. Asi v polovině srpna 2016 byl z důvodu nedostatku nelékařského personálu uzavřen devátý pavilon s 21 lůžky a od 1. února dalších 16 lůžek v sedmé etáži budovy LDN,“ uvedl člen představenstva nemocnice Petr Sládek.

„Akutně se tedy situace musí řešit tak, že požádáme o spolupráci sestry KNTB z jiných oddělení. Jestli by nad rámec svých pracovních povinností a za adekvátní odměnu nevypomohly tak, aby se zavřená lůžka mohla opět spustit,“ uvedl Sládek. Do několika týdnů by podle něj mohlo být otevřeno 16 lůžek. „K tomu ale potřebujeme akutně tři sestry a 2,5 sanitáře. Rozhodně to patří mezi priority krizového managementu, vždyť jen kvůli těm 37 uzavřeným lůžkům by nemocnice ročně přišla o 18 milionů korun,“ dodal.

Zlínský kraj před týdnem odvolal představenstvo nemocnice v čele s předsedou Pavlem Calábkem. Nahradil jej současný ředitel lázní Karlova Studánka Radomír Maráček, který do funkce nastoupí v květnu. Do té doby nemocnici vedou coby krizoví manažeři předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek a jeho ekonomický náměstek Vlastimil Vajdák. Zlínská nemocnice podle kraje fungovala špatně ekonomicky i personálně.

Krizový management chce podle Sládka co nejrychleji udělat analýzu možných finančních úspor, aby se ekonomika nemocnice stabilizovala. „Pacienti samozřejmě nesmí v žádném případě pocítit, že se v nemocnici něco děje a rozhodně se nemusí obávat omezení kvality a rozsahu poskytovaných služeb. Upřímně doufáme, že časem pocítí změny k lepšímu. Nepůjde to však ze dne na den, to je jasné,“ uvedl Sládek.

Na podmínky ve zlínské nemocnici si podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) stěžovali tamní zaměstnanci. Nemocnice měla také nejhorší ekonomické výsledky z krajských nemocnic, podle hejtmana nedostatečně a nedokonale vybírala peníze od pojišťovny. Na odvolání Calábka však podle něj nemělo vliv policejní vyšetřování hospodaření nemocnice, jeho výsledky ještě nejsou známy.

Kraj chce podle Čunka vytvořit jedno představenstvo pro všechny čtyři krajské nemocnice, jeho předsedou bude právě Maráček, další člen ještě není známý. Do května se rozhodne, zda v něm budou mít zastoupení další nemocnice. Čunek si od jednoho představenstva slibuje větší propojení a spolupráci nemocnic a srovnatelnou péči o pacienty v každé z nich.

KNTB loni podle předběžných výsledků hospodařila se ziskem 122.000 korun. Vsetínská nemocnice vykázala zisk po zdanění 13 milionů korun, nemocnice v Kroměříži přes deset milionů korun a Uherskohradišťská nemocnice přes 60 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!