Ve zlínské nemocnici zasahuje policie, údajně kvůli hospodaření

Policie od rána zasahuje v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně, podle informací ČTK kvůli jejímu hospodaření.

Hospodaření nemocnice v posledních letech končilo kladně, přesto její fungování často kritizovali někteří opoziční krajští zastupitelé. Letos by nemocnice měla také hospodařit se ziskem, přestože je nyní ve ztrátě, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO). Kraj v posledních čtyřech letech vedla koalice ČSSD, komunistů a Strany práv občanů (SPO), v opozici byli lidovci, kteří nyní vyhráli krajské volby, ODS a TOP 09/STAN.

Policie nechce zásah zatím komentovat. „V Krajské nemocnici T. Bati probíhají úkony trestního řízení oddělení hospodářské kriminality ze Zlína. V tuto chvíli z pokynu státní zástupkyně nebudeme poskytovat bližší informace,“ řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Policisté přijeli do nemocnice ráno. Uzavřeli šesté patro budovy, kde je například právní oddělení a oddělení kontroly, a sedmé patro, v němž sídlí ředitelství či ekonomický útvar. Zásah potrvá zřejmě až do večerních hodin.

Krajského náměstka pro zdravotnictví Nečase aktivita policie překvapila. „Nemám informaci, proč se KNTB vyšetřuje. Z kontrolních auditů, které tam probíhaly, nevzešlo žádné podezření,“ řekl Nečas. Na krajském úřadě podle něj policisté nebyli, účetní dokumenty týkající se nemocnice by zde podle Nečase stejně nenašli. „KNTB je akciová společnost, kraj je její akcionář, ale účetně ji neřídí,“ upozornil Nečas. Zaměstnanci ekonomického oddělení podle něj byli posláni domů. Obviněn podle Nečase zatím nikdo nebyl.

Na konci srpna činila ztráta nemocnice asi 15 milionů korun. Podle vedení kraje ztrátu způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center. „Došlo k výraznému navýšení centrových léků, předpokládáme, že dojde k dohodě se zdravotními pojišťovnami, a tato ztráta za centrové léky bude vyrovnaná,“ uvedl Nečas. Náklady na léky se podle něj zvýšily asi o 20 milionů korun. Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je problém plateb za centrové léky celorepublikový.

Zlínská nemocnice má 15 specializovaných center, ve kterých se léčí ty nejtěžší případy z celého kraje. Rozšířilo se například onkologické centrum, které získalo nové přístroje, magnetickou rezonanci, přístroj PET/CT a lineární urychlovač za asi 145 milionů korun, z 85 procent pokryly nákup evropské dotace.

Loni nemocnice hospodařila se ziskem přes osm milionů korun. V roce 2013 však čtyři krajské nemocnice hospodařily s rekordní ztrátou 270 milionů korun, ztráta KNTB činila v tom roce 190 milionů Kč. Lepší výsledky později podle Nečase způsobila příznivější úhradová vyhláška. Tři krajské nemocnice, v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, hospodaří letos zatím se ziskem.

Podle Nečase se také postupně snižuje ztráta KNTB z minulých let, která činila až kolem 770 milionů korun. Letos na konci srpna byla asi 206 milionů. Výrazně pomohlo také to, že zastupitelé letos snížili částečnou úhradu neuhrazené ztráty minulých let nemocnice snížením vkladu jediného akcionáře, tedy Zlínského kraje, o 500 milionů Kč. Opozice tento krok kritizovala.

Ohodnoťte tento článek!