Ve Zlínském kraji přibudou dvě stanoviště záchranné služby

Ve Zlínském kraji letos vzniknou dvě nová stanoviště zdravotnické záchranné služby. Budou v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku.

V budoucnu by měla přibýt ještě další dvě stanoviště, poté bude jejich síť kompletní, řekl ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ).

Kraj vyčlenil na vybudování každého stanoviště asi osm milionů korun. V nejbližších letech by měla vzniknout další stanoviště v okolí Slušovic na Zlínsku a Suché Lozi na Uherskohradišťsku. „Poté se už budou jen eventuálně některá stanoviště rekonstruovat,“ poznamenal Nečas.

Loni schválil kraj vybudování stanovišť ve Slavičíně na Zlínsku a Karolince na Vsetínsku, otevřela se také stanice záchranky v Uherském Hradišti. V posledních letech se nových prostor dočkali také záchranáři ve Zlíně, Uherském Brodě, Valašském Meziříčí a v Bystřici pod Hostýnem.

Někteří lékaři a odborníci již delší dobu upozorňují na absenci letecké záchranné služby v kraji. Nečas již dříve uvedl, že by byla přínosem, její vybudování však v plánu není, navíc ji zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Zdraví a životy pacientů však podle něj ohroženy nejsou, péče je zajištěna jiným způsobem.

Akutní péči podle něj zajišťuje zdravotní záchranná služba. V případě potřeby se využívají stanoviště letecké záchranky v Olomouci, Brně a Ostravě.

Ohodnoťte tento článek!