Ve Zlínském kraji se loni stonalo nejdéle v republice

Lidé ve Zlínském kraji v loňském roce stonali nejdéle z celé republiky. Jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 52,9 dne. Celorepublikový průměr činil 43 dnů, sdělila ČTK mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.

Stejné prvenství měl Zlínský kraj i v roce 2012, délka jedné neschopenky však byla tehdy ještě delší, nemoc trvala průměrně 55,6 dne. V roce 2012 činil počet prostonaných dnů v kraji 3,528.394, ČSSZ evidovala 63.415 případů ukončených nemocenských. Loni bylo těchto případů 69.285, lidé prostonali celkem 3,667.501 dní.

V republikovém průměru se loni zvýšil počet pracovních neschopností v porovnání s předchozím rokem o víc než devět procent. „Naopak průměrná doba trvání jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti se zkrátila o více než dva dny na průměrných 43 dnů,“ podotkla Buraňová. Počet pracovních neschopností přesáhl 1,3 milionu, lidé byli nemocní přes 57 milionů dní.

Za Zlínským krajem byl v průměrné délce jedné pracovní neschopnosti Moravskoslezský kraj, kde nemocenská trvala průměrně 50,8 dne. Naopak nejkratší dobu stonali lidé v Praze, a to průměrně 33,4 dne.

Nejčastější příčinou nemocenské zůstávají nemoci dýchací soustavy, mají však nejkratší průběh. Lidé často trápily i nemoci pohybové soustavy.

Ohodnoťte tento článek!