Přejít na obsah

Ve Zlínském kraji zemřel v letošní sezoně první člověk na chřipku

zpět
18.1.2016
virus, chřipka
zvětšitvirus, chřipkaZdroj: Shutterstock

virus, chřipka | Zdroj: Shutterstock

 

Ve Zlínském kraji zemřel v letošní sezoně první člověk na chřipku. Závažné onemocnění chřipkou, na které pacient zemřel, měla hygienická stanice nahlášeno tento týden. Je to potvrzená chřipka typu A, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

Podle dat národní referenční laboratoře zveřejněných 11. ledna bylo v ČR v této sezóně devět těžkých případů chřipky, dva pacienti zemřeli, spolu se zlínským případem tři.

U dvou pacientů byla potvrzena chřipka B, u tří chřipka A. Ve třech případech šlo o subtyp A/H1N1 známý jako prasečí chřipka a v jednom o subtyp A/H3N2. „U všech pacientů bylo v anamnéze chronické oneocnění a nebyli proti chřipce očkování, popřípadě záznam o očkování chybí. Z devíti pacientů bylo šest mužů a tři ženy. Ve čtyřech případech byla do 48 hodin podána antivirotika,“ uvádí zpráva národní referenční laboratoře.

Záchyty chřipky jsou v Česku zatím sporadické, stoupají ale počty pacientů s akutními respiračními infekcemi. Epidemii očekávají hygienici až koncem ledna. Proti chřipce je očkováno jen šest procent Češek a Čechů.

K zlínskému úmrtí hygienici bližší okolnosti nesdělili. Loňská chřipková sezona byla v kraji výrazná, nejvíce nemocných bylo na začátku února, kdy respirační choroby trápily 2300 ze 100.000 obyvatel. Žádnou oběť loni v kraji chřipka neměla, přestože se objevilo pár závažných průběhů. V roce 2014 byly dvě desítky závažných průběhů chřipky, devět lidí zemřelo.

Chřipkových onemocnění v kraji oproti minulému týdnu přibylo, zatím je však počet nemocných nízký. Nemocných s akutními respiračnímu chorobami přibylo o pět procent, nyní stůně 1145 na 100.000 obyvatel. „Vzestup byl ve všech věkových skupinách, nejvyšší u školních dětí, což je očekávané,“ uvedla Tkadlecová. Tradičně nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let věku, v kraji je jich nemocných 2450 ze 100.000. Nejvíce nemocných je ve zlínském okrese, kde stůně 1476 ze 100.000 lidí.

„Dá se očekávat, že v příštích týdnech dojde k vzestupu respiračních onemocnění a určitě i k nárůstu typických chřipkových onemocnění,“ řekla Tkadlecová.

Podle dostupných dat hlásí většina Evropy nízkou aktivitu chřipkových virů, jsou už ale vidět rozdíly. Stoupající aktivitu chřipkových virů uvádí Norsko, Švédsko a Finsko, relativně vysokou nemocnost hlásí také Turecko, Portugalsko a Izrael. Dominujícím kmenem je chřipka A, subtyp A/H1N1. Nemocnost v zemích sousedících s Českem je zatím nízká.


Komentovat článek: Ve Zlínském kraji zemřel v letošní sezoně první…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné